آلبوم جدید کیهان کلهر و یویوما منتشر می‌شود

پیش‌فروش آلبوم جدید گروه جاده ابریشیم با حضور کیهان کلهر در سایت‌های آمازون و آیتونز آغاز شده و این آلبوم در روز ۲۲ آوریل برابر با سوم اردیبهشت ماه منتشر خواهد شد.

پروژه موسیقی راه ابریشم اولین‌بار توسط یویوما یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین ویولنسل نوازهای قرن معاصر پیشنهاد شد. اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف این طرح تبادل فرهنگی میان کشورهای صاحب تمدن حاشیه جاده ابریشم و کشورهای اروپایی، از طریق برگزاری کنسرت، فستیوال، نمایشگاه، مسترکلاس، ضبط، انتشار و به وجود آوردن آثار جدید موسیقایی بود.

پس از شکل‌گیری هسته اولیه اهداف اجرایی موسیقی در پروژه جاده ابریشم به سه شاخه اصلی تقسیم شد: ۱ـ تولید کارهای جدید موسیقایی توسط آهنگسازان جاده ابریشم ۲ـ تمرکز بر قطعات سنتی و بومی هر منطقه و کشور ۳ـ آهنگسازی توسط موسیقیدانان مغرب زمین با الهام از فرهنگ و تمدن کشورهای حاشیه جاده ابریشم.

در حال حاضر این گروه دیگر تنها یک گروه نیست، بلکه به یک سازمان تبدیل شده که اعضای آن در مجامع بین‌المللی سخنرانی می‌کنند، کارگاه و تور کنسرت برگزار می‌کنند و در مدارس و دانشگاه‌ها کنسرت‌های پژوهشی همراه با سخنرانی ترتیب می‌دهند.

کیهان کلهر نوازنده مطرح «کمانچه» یکی از آهنگسازان پروژه جاده ابریشم است. او برای شناساندن موسیقی ایرانی به غیر ایرانی‌ها تلاش بسیاری کرده‌، همکاری وی با هنرمندان هندی از جمله «شجاعت حسین خان» (غزل) و یا با کوارتت کرونوس (Kronos Quartet) (جاده ابریشم)، یویوما و ارکستر فیلارمونیک نیویورک وی را به هنرمندی جهانی تبدیل کرده‌است و شنوندگان زیادی در بین غیرایرانی‌ها دارد.آخرین کار منتشر شده از کلهر در ایران آلبوم موسیقی لایه‌های تاریکی است که با همراه کوارتت بروکلین رایدر ضبط شده است.

همچنین چندی پیش فیلم «موسیقی غریبه‌ها: یویوما و گروه جاده ابریشم» به عنوان یکی از سه فیلم ویژه در شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین در سالن فردریش که بزرگ‌ترین سینمای جشنواره برلین است، اکران شد. کیهان کلهر، کنان آزمه و کریستینا پاتو سه نفر از اعضای گروه «جاده ابریشم» در اکران ویژه این فیلم که مستندی درباره گروه است در محل اکران حضور یافتند. در این مستند گروه جاده ابریشم، نویل کارگردان این اثر با ترکیبی از عکس و مصاحبه و فیلم‌های آرشیو سفری را با این گروه آغاز می‌کند و از عشق و استعداد و از خودگذشتگی گروه تصویر می‌کشد.

بر اساس این گزارش، آلبوم جدید گروه جاده ابریشیم با حضور کیهان کلهر ۲۲ آوریل برابر با سوم اردیبهشت ماه منتشر خواهد شد.