ابطحی: شبکه‌های اجتماعی در انتخابات رقابت را از صداوسیما بردند/ پیام انتخاب مردم این بود که هیچ جریانی در ایران قابل حذف نیست/ مردم نگران بودند با رای به اصول‌گرایان تحریم‌ها برگردد

محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در تحلیل رای مردم تهران درانتخابات مجلس دهم گفت: بعد از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم( انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور) مردم نشان داده‌اند که ترجیح می‌دهند به صورت مدنی از حقوق خود استفاده کنند.

معاون پارلمانی دولت اصلاحات در مصاحبه با خبرنگار همیاری خاطر نشان کرد: مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ دیدند که حضورشان می‌تواند تغییر مهمی در فضای سیاسی کشور بوجود ‌آورد. این تجربه پشتوانه بسیاری خوبی بود تا مردم تهران از حق مدنی خود استفاده کنند و در اسفند ۹۴ با حضور در انتخابات تغییری بزرگ را در فضای سیاسی کشور ایجاد کنند.

وی ادامه داد: افراط گرایی جریان اصول‌گرایی در ماه‌های گذشته در رای مردم نیز تاثیر فراوانی داشت. بعد از اینکه برجام با هدایت رهبری و درایت دولت شکل گرفت اصول‌گرایان کارشکنی‌های متعددی علیه این دستاورد بزرگ دولت داشتند.

ابطحی خاطر نشان کرد: مردم نگران بودند با رای دادن به اصول‌گرایان دستاوردهای هسته‌ای از دست برود و تحریم‌ها برگردد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در دولت اصلاحات ادامه داد: اصلاح‌طلبان در این انتخابات نشان دادند که به بلوغ سیاسی رسیده‌اند. ارائه فهرست امید نمونه بارز آن است. این بلوغ را ما در انتخابات سال ۹۲ و با کنار کشیدن عارف به نفع روحانی هم دیدیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: بر اساس همین بلوغ سیاسی مردم علی رغم رد صلاحیت‌ها و مشکلات ایجاد شده باز مسیر مدنی را انتخاب کردند و نشان دادند این مسیر قابل رشد و کم آسیب برای کشور است.

معاون سابق برون‌مرزی صداوسیما گفت: در این انتخابات شبکه‌های اجتماعی و صداوسیما در رقابتی سخت قرار داشتند که شبکه‌های مجازی از جمله تلگرام در این انتخابات دست بالا را داشنند. باید در دنیای جدید نقش شبکه‌های اجتماعی را بشناسیم و از آن استفاده کینم.

ابطحی گفت: مهم ترین پیام انتخابات اسفندماه این بود که هیچ جریانی در ایران قابل حذف نیست. جریان‌ها باید بفهمند که باید با هم کار کنند و از نفی کردن یکدیگر بپرهیزند.

وی ادامه داد: مردم با رای خود نشان دادند که از برخوردهای سیاسی خسته شده‌اند و می‌خواهند تعادل در کشور حاکم شود.

عضو مجمع روحانیون در مورد آینده سیاسی اصول‌گرایان گفت: بعضی از این افراد به دلیل پشتوانه‌ای که دارند به پست‌های مهمی تری از نمایندگی مجلس می‌رسند و بخشی از آنها تبدیل به منتقدان جدی دولت خواهند شد اما باید بدانیم که اسنفد ۹۴ به معنای حذف اصول‌گرایان حتی رادیکال‌ها هم نیست.