احمدی نژاد؛ حاصل عدم مشارکت گسترده مردم در انتخابات اسفند ۸۱

همیاری؛ مصطفی داننده- طی روزهای اخیر بخشی از جامعه این سوال را مطرح می‌کنند که چرا باید در انتخابات هفتم اسفند ۹۴ شرکت کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید مثالی از ساختمان و ساختمان سازی بزینم. انتخابات را می‌شود به مثابه « پی یک ساختمان» دانست. اگر پی ساختمان درست ریخته شود، ساکنین می‌توانند با خیالت راحت سال‌ها در آن ساختمان بدون ترس از طوفان و یا زلزله زندگی کنند. اما اگر پی ساختمان درست ریخته نشود تا ثریا دیوار کج می‌رود و باید منتظر بود با نسیمی ساختمان بر سر اهالی بریزد.

برای درک بهتر این معنا بهتر است نتیجه عدم حضور گسترده مردم در یکی از انتخابات‌ها را با هم مرور کنیم. در نهم اسفند سال ۸۱ مردم به ویژه در شهر تهران از دومین دوره انتخابات شورای شهر استقبال نکردند. در تهران ۵۶۲ هزار و ۵۲۲ نفر ( حدود ۱۳ درصد) در انتخابات شورای شهر تهران شرکت کردند. در این انتخابات ۴۰ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۷۸۳ نفر در کل کشور واجد شرایط بودند که تنها ۴۹ درصد از این واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند. این در حالی بود که در دوره اول انتخابات شوای شهر یک میلیون و ۴۸۰ هزار و ۲۷۵ نفر به پایان صندوق‌های رای رفتند.

نتیجه این انتخابات بدین شرح است:

۱ – مهدی چمران ۱۹۲٫۷۱۶ رأی (۱۹۲ هزار و ۷۱۶ رای )
۲ – عباس شیبانی ۱۷۸٫۳۵۱ رأی
۳ – نادر شریعتمداری ۱۰۴٫۱۴۷ رأی
۴ – حسن بیادی ۱۰۳٫۱۵۰ رأی
۵- حسن زیاری ۱۰۰٫۴۵۴ رأی
۶ – حبیب کاشانی ۹۹٫۰۱۳ رأی
۷ – محمود خسروی‌وفا ۹۸٫۳۹۰ رأی
۸ – حمزه شکیب ۹۸٫۳۱۳ رأی
۹- خسرو دانشجو ۹۸٫۲۹۱ رأی
۱۰ – مسعود زری‌بافان ۹۵٫۹۷۱ رأی
۱۱ – رسول خادم ازغدی ۹۲٫۶۰۶ رأی
۱۲ – امیررضا واعظی آشتیانی ۹۰٫۸۳۲ رأی
۱۳ – نسرین سلطان‌خواه  90.029 رأی،
۱۴ – منظر خیر حبیب‌اللهی ۸۷٫۶۹۰ رأی
۱۵ – مهنوش معتمدی‌آذر ۸۵٫۸۳۹ رأی ( ۸۵ هزار و ۸۳۹ رای)

این افراد با این تعداد رای به شورای شهر رفتند و در یکی از اولین تصمیم‌هایشان محمود احمدی نژاد را به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند. احمدی نژاد بعد از شهردار شدن خود را در قامت یک رجال سیاسی دید و تصمیم گرفت به کرسی‌ها بالاتر فکر کند.

محمود احمدی نژاد توانست بر کرسی ریاست قوه مجریه تکیه بزند و مسیری که در دولت‌های اصلاحات و سازندگی ساخته شده بود را تغییر بدهد و ایرانی تازه را به جهان معرفی کند. مردم ایران دردولت احمدی نژاد با مشکلات زیادی روبرو شدند از تحریم، تورم تا مشکلات عدیده فرهنگی و اجتماعی حاصل دوران ریاست جمهوری ۸ ساله محمود احمدی نژاد بود. تورم ۳۲ درصدی و بیکاری ۱۷ درصدی باتوجه به درآمد ۷۲۰ میلیارد دلار نفتی نمونه بارز مدیریت احمدی نژاد بود.

می‌بینید عدم حضور در انتخابات چه سرنوشتی را برای کشور رقم زد؟ اگر مردم در انتخابات شورای شهر دوم شرکت می‌کردند شاید ترکیب این نهاد به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد فردی دیگر به جای احمدی نژاد به شهرداری تهران می‌رسید. تاریخ ایران با این رای می‌توانست به گونه‌ای دیگر رقم بخورد اما قهر مردم با صندوق‌های رای شورای شهر دوم باعث شد تا امروز دولت روحانی که او هم به واسطه رای مردم به قدرت رسید، تلاش کند آثار آن ۸ سال را در کشور پاک کند.

باید بدانیم اولین مقصر ظهور احمدی نژاد و تفکر او، نه اصول‌گرایان بلکه کسانی هستند که در انتخابات شرکت نکردند.