اسفند ۹۴؛ انتخاباتی با حضور هم زمان کارگردانان و بازیگران سیاسی

همیاری؛ مصطفی داننده- انتخابات اسفند ۹۴ از بسیاری شرایط دارای اهمیت ویژه‌ای است و تمام جریان‌های سیاسی خود را آماده‌ی رقابتی سخت می‌کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این انتخابات که به نظر می‌رسد در طول تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه است حضور هم زمان بازیگردانان و بازیگران در این انتخابات است.

در انتخابات‌ها معمولا افرادی هستند که زمین بازی را برای رقابت آماده و نقش هدایت کننده یک رقابت سیاسی را بازی می‌کنند و عده‌ای دیگر نیز وظیفه حضور در صحنه و رقابت را به عهده دارند. اما در انتخابات اسفند ۹۴ هم بازیگردانان در صحنه رقابت حضور دارند و هم بازیگران مشغول رقابت هستند.


هم زمانی انتخابات مجلس خبرگان با مجلس شورای اسلامی زمینه حضور همه افراد را در انتخابات فراهم کرده است. به طور مثال در سال‌های گذشته به ویژه در انتخابات مجلس معمولا زعمای قوم مانند هاشمی رفسنجانی، مصباح یزدی، محمد یزدی و اعضای ارشد جامعه روحانیت و مجمع روحانیون وظیفه سازماندهی جریان‌های منتسب به خود را برای رقابت با رقبا آماده می‌کردند.

در کنار این افراد، شخصیت‌هایی مانند روحانی، لاریجانی، عارف، حداد عادل، مطهری و … در صحنه رقابت با عنوان نامزد نهایی یا سرلیست وارد رقابت می‌شوند و تلاش می‌کنند به نهادی انتخاباتی ایران راه پیدا کنند.

در این انتخابات اما همه مجبور هستند به دلیل هم زمانی دو انتخابات در صحنه حضور پیدا کنند. امروز در کنار رقابت عارف و حداد عادل در انتخابات مجلس تهران، هاشمی رفسنجانی و مصباح یزدی هم با هم در انتخابات خبرگان از حوزه تهران رقابت می‌کنند.

امروز زعما و نیروهای سیاسی قرار است در یک صحنه سیاسی با هم رقابت کنند و همین معنا باعث شده است تا کارگردانان سیاسی سال‌های گذشته این روزها دغدغه نقشی که باید در انتخابات اسفند بازی کنند را دارند. آنها این روزها مانند کارگردان سینمایی شده‌اند که خود تصمیم گرفته در فیلمی که می‌سازد بازی هم کند. او هم باید حواسش به دکوپاژ صحنه‌های فیلم برداری و بازی بازیگران باشد و هم مواظب باشد که بازی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

اسفند 94؛ انتخاباتی با حضور هم زمان کارگردانان و بازیگران سیاسی

اسفند ۹۴ مانند فیلم سینمایی است که هم کارگردان‌ها در آن حضور دارند و هم بازیگران و همین وضعیت باعث شده این رقابت تبدیل به یکی از جذاب‌ترین رقابت‌های سیاسی تمام ادوار جمهوری اسلامی باشد. هاشمی رفسنجانی هم باید حواسش به رقابت خود با دیگر نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان باشد و هم باید به خوبی جریان اعتدال را در کشور مدیریت کند.

مصباح یزدی نیز باید تلاش کند که در میان نامزدهای مطرح مجلس خبرگان، از تهران به این مجلس راه پیدا کند و هم نقش خود را در هدایت نامزدهای جبهه پایداری در قم، بازی کند و هم نقش خود را در ائتلاف اصول‌گرایان بازی کند.

این فضا البته باعث می‌شود در این میان نقش کسانی که در این صحنه حضور ندارند مانند ناطق نوری، محمدرضا باهنر، عبدالله نوری و موسوی خوئینی پررنگ باشد. آنها صحنه رقابت را از بیرون تماشا می‌کنند و می‌توانند به طرف‌های مقابل مشورت‌های قابل توجه و یا اصلا صحنه را مدیریت کنند. می‌توان گفت نقش این افراد در انتخابات اسفند ۹۴ بسیار جدی و قابل تامل است و نمی‌توان به سادگی از آن گذشت.

اسفند ۹۴، تاریخی است که می‌تواند سال‌ها مورد تحلیل تحلیل‎گران سیاسی قرار بگیرد.