برای اولین بار در تاریخ؛‌ حضور هم زمان سران در انتخابات

همیاری؛ مصطفی داننده- ۴ روز دیگر تا انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری باقی است.

این انتخابات از هر لحاظ چه داخلی و چه بین المللی دارای اهمیت است. در کنار اهمیت این انتخابات، مسائلی وجود دارد که ۷ اسفند ۹۴ را نسبت به انتخابات گذشته متمایز و برجسته می‌کند.

یکی از این ویژگی‌هایی که به نظر می‌رسد یکی از بزرگ‌ترین وجه تمایزهای این انتخابات با دوره‌های قبل است حضور سران سه قوه، روسای مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیر شورای نگهبان و بسیاری از اعضای این نهادها در انتخابات است.

هم زمانی دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی باعث شده تا اکثر چهره‌های سرشناس در انتخابات هفتم اسفند ۹۴ حضور پیدا کنند و خود را در معرض رای مردم قرار دهند.


شاید برای بسیاری این سوال پیش آید که این افراد چگونه می‌توانند با توجه به داشتن مسئولیت در انتخابات شرکت کنند. در انتخابات مجلس شورای اسلامی به جز نمایندگان هر فردی که می‌خواهد در انتخابات شرکت کند باید از سمت خود استفعا دهد. به طور مثال اگر یک استاندار قصد حضور در انتخابات را داشته باشد باید از سمت خود استعفا دهد بعد در انتخابات مجلس ثبت نام کند.

در مجلس خبرگان اما این اصل وجود ندارد و تمام مسئولین کشوری می‌توانند در این انتخابات ثبت نام کنند و اگر شرایط شان از نظری علمی وسیاسی مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت می‌توانند خود را در معرض رای مردم قرار دهند. به خاطر همین معناست که در انتخابات مجلس خبرگان، حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، آملی لاریجانی به عنوان رئیس قوه قضائیه، هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت، محمد یزدی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و احمد جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان حضور دارند.

پیش از حسن روحانی، آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس جمهور عضو مجلس خبرگان رهبری بوده‌اند.

مجلس شورای اسلامی شورای اسلامی در ۹ دوره فعالیت خود ۵ رئیس به نام‌های (‌هاشمی رفسنجانی- مهدی کروبی، علی اکبر ناطق نوری، حداد عادل و علی لاریجانی) را به خود دیده است. مجلس خبرگان رهبری نیز در چهار دوره فعالیت مجلس خبرگان رهبری ۴ نفر بر کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه زده‌اند. آیات( مشکینی، هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی و محمد یزدی) چهار نفری اند که با رای نمایندگاین این مجلس ریاست خبرگان را به عهده گرفته‌‍‌اند.