جایزه عفو بین‌الملل جشنواره برلین برای یک فیلم‎ایرانی

مهرداد اسکویی کارگردان فیلم مستند «رویاهای دم صبح» جایزه عفو بین‌الملل هیات داوران مستقل جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرد.

به گزارش مهر، فیلم مستند «رویاهای دم صبح» که در شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین حضور دارد موفق به کسب جایزه عفو بین الملل این جشنواره شد. جایزه عفو بین‌الملل یکی از بخش های جنبی جشنواره فیلم برلین و متعلق به سازمان غیر دولتی و مردم نهاد عفو بین الملل است که داوران مستقل دارد و مستند «رویاهای دم صبح» از بین ۴۵۴ فیلم مرتبط شایسته دریافت جایزه نخست این بخش شده است.

به گفته مهرداد اسکویی کارگردان فیلم «رویاهای دم صبح» که هم اکنون در جشنواره برلین حضور دارد، جایزه نخست این بخش به فیلم «رویاهای دم صبح» تعلق گرفته و جایزه دوم به یک فیلمساز ایتالیایی با نام جیان فرانکو برای ساخت فیلم «آتش در دریا» اهدا شده است.

جایزه عفو بین الملل جشنواره فیلم برلین از سال ۲۰۰۵ به عنوانی یکی از بخش های جنبی این جشنواره ایجاد شده است. در این بخش به آن دسته از آثاری که نگاهی انسانی به مسائل اجتماعی دارد جایزه ویژه اهدا می شود.

مهرداد اسکویی  مستندساز ایرانی با فیلم «رویاهای دم صبح» توانست عنوان نخست جایزه عفو بین‌الملل جشنواره برلین را که جایزه‌ای ۵ هزار یورویی دارد به خود اختصاص دهد.

مستند «رویای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی و «والدراما» به کارگردانی عباس امینی در بخش «نسل‌ نو» جشنواره برلین روی پرده رفته اند اما اسکویی توانست عنوان نخست جایزه عفو بین‌الملل جشنواره فیلم برلین را کسب کند.

حایزه بخش فروم  نیز به فیلم «برکت با برکت ملاقات می‌کند» ساخته محمود صباغ از عربستان سعودی و «آن‌ها که می‌پرند» به کارگردانی ابوبکر سیدیبه، استفان واگنر و موریتز سیبرت از دانمارک تعلق گرفت.

شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین پنجشنبه ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) آغاز شده و یکشنبه به پایان می‌رسد.