جشنواره فیلم «موج» برندگانش را شناخت

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم کوتاه «موج» با معرفی برگزیدگان این جشنواره در جزیره کیش برگزار شد.

به گزارش مهر، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم کوتاه «موج» شامگاه دوشنبه دهم اسفندماه در دانشگاه صنعتی شریف منطقه آزاد کیش با حضور سینماگران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ابراهیم حصاری دبیر این جشنواره گفت: در کشور جشنواره های مختلفی برگزار می شود اما آنچه که این جشنواره را نسبت به دیگر جشنواره ها متفاوت می کند فراهم کردن انگیزه مناسب برای ورق زدن داستان های کهن دیروز و پیدا کردن راه حل های مناسب برای امروز است. دوستداران هنر با حمایت منطقه آزاد کیش شرایطی را برای دیده شدن در این جشنواره پیدا کردند. امیدوارم جشنواره فیلم «موج» زمینه ساز رشد استعدادهای ناشناخته در سینمای ایران باشد.

امیدوارم جشنواره تئاتر در منطقه برگزار شود

وی با اشاره به فیلمسازان بیان کرد: شاید روز اول برگزاری این جشنواره به فیلمسازان سخت گذشت اما ما سعی کردیم مسائل و مشکلات را به سرعت برطرف کنیم. مساله مهم این است که همه ما دور هم اینجا و در این جزیره جمع شده ایم و سه روز خوب را با هم گذراندیم. امیدوارم که جشنواره فیلم موج در سال های آینده نیز برگزار شود و اتفاقات بهتری در آن رخ دهد. همچنین آرزو می کنم چنین جشنواره هایی در حوزه تئاتر در منطقه خلیج فارس برگزار شود.

ابوالفضل جلیلی کارگردان سینما و داور این دوره از جشنواره نیز به عنوان دیگر سخنران مراسم گفت: از همه فیلمسازان جوانی که در این جشنواره حضور دارند تشکر می کنم و باید بگویم که مشکلات همه جا وجود دارد. وقتی که به کیش آمدم یکی از دوستان به من گفت که فیلمسازان جوان برای مشکلات اسکان در روز اول اعتراض کردند و من هم به آنها گفتم که خوب کردند. این سرزمین، کشور ما است و باید برای بهتر شدن آن تلاش کنیم. همچنین از خبرنگارانی که برای پوشش این جشنواره به کیش آمدند تشکر می کنم چرا که تلاش بسیاری برای دیده شدن این جشنواره کردند.

وی افزود: از مسئولان و مدیران این جزیره برای برگزاری این جشنواره تشکر می کنم هر چند خیلی خوب در زمینه برگزاری جشنواره کار نکردند. نباید فراموش کنیم که این جوانان، آینده های سینما ایران هستند و باید برای بهتر دیده شدن آنها تلاش کرد.

جلیلی با تاکید بر لزوم انجام وعده های فرهنگی توضیح داد: در شرایط فعلی که همه شعار فرهنگ و هنر می دهند و کسی کار فرهنگی انجام نمی دهد، برگزاری این جشنواره بسیار مهم است. ابراهیم حصاری دبیر این جشنواره برای بهتر برگزار شدن آن تلاش کرد و صادقانه عمل کرد. از همه فیلمسازان جوان می خواهم که جشنواره های فیلم را از نظر دریافت جایزه جدی نگیرند و خود را وابسته به این جایزه نکنند. فیلم هایی که در این دوره از جشنواره حضور داشتند فیلم های خوبی بودند اما نوآوری در آن وجود نداشت. ما سعی کردیم که افراد نوآور را به عنوان برگزیده در این جشنواره انتخاب کنیم.

جای کامران شیردل خالی است

رسول صدرعاملی از دیگر داوران این دوره از جشنواره گفت: پیش از هر چیز جای کامران شیردل در این جمع خالی است. سال ها قبل با دبیری او جشنواره فیلم های مستند در کیش برگزار می شد اما بعد از چند دوره متوقف شد. همه ایرانی ها یک نقطه خوشایند را در ذهن خود دارند که جزیره کیش است. این جزیره مرکز توجه است و چقدر خوب می شود که بتوان آن را به مرکز فرهنگی کشور تبدیل کرد. نباید فراموش کنیم که شهرهای بزرگ جهان از طریق برگزاری جشنواره های هنری در جهان مطرح شده اند که از آن جمله می توان به روستای کن اشاره کرد.

این کارگردان سینما در ادامه بیان کرد: ایران، زمانی مهد فرهنگ، هنر و ادب در جهان بود اما امروز در حال تبدیل شدن به سرزمین سینما است. ما از دهه ۶۰ تا امروز رنج های بسیاری کشیدیم تا سینما را به اینجا برسانیم و خوشحالم که قرار است این سینما به دست جوانان با استعدادی مانند شما سپرده شود.

صدرعاملی توضیح داد: فیلم های این دوره از جشنواره بسیار خوب بود و من چیزهای زیادی از آن یاد گرفتم اما ای کاش جایزه ای در کار نبود و فیلمسازان جوان در کنار هم فیلم های یکدیگر را می دیدند و با هم درباره سینما صحبت می کردند.

در ادامه این مراسم علی اصغر مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: جریان فرهنگی و هنری بعد از تلاش دو ساله در سطح جزیره جاری شده است. طی ۱۰ روز گذشته ما برنامه هایی مختلفی برای پخش فیلم های فجر در این جزیره داشتیم که با استقبال بسیار خوبی همراه شد به گونه ای که از ۲۷ هزار ساکن این جزیره، ۱۰ هزار نفر از این فیلم ها دیدن کردند. امیدوارم بتوانیم در آینده نیز شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.

وی ادامه داد: ما سعی کرده ایم که برنامه هایی فرهنگی را در فصل هایی از جزیره تا هوا خوب است در فضای باز برگزار کنیم تا هم کیش‌وندان و توریست ها از این برنامه ها استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره اینکه هنر سراسر زیبایی است و نمی توان تعریف مشخصی برای آن در نظر گرفت، بیان کرد: جنس هنر از معنا و مفهوم است. این هنر است که جلوه های زیبای فرهنگ و تمدن هر ملتی را نشان می دهد. ما در دو سال گذشته پروژه های مختلفی را در دست داشتیم که برگزاری جشنواره فیلم «موج» یکی از این پروژه‌ها به شمار می رود.

وی گفت: در حال حاضر ۶۰۰ هنرمند در منطقه آزاد کیش شناسایی شده اند و برای آنها کارت هنرمندی صادر شده است. همچنین ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا از هنر این هنرمندان در پروژه های شهری خود استفاده کنیم.

مونسان افزود: بزرگترین پروژه فرهنگی کشور در این جزیره استارت خورده است که شامل سالن نمایش ۲۵۰۰ نفری است. همچنین چندین سالن تئاتر و سینما در این پروژه ساخته خواهد شد. معتقدم که کیش باید کانون فرهنگ و هنر کشور باشد و به همین دلیل دومین دوره این جشنواره سال آینده در جزیره کیش برگزار می شود.

برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم کوتاه «موج»

در ادامه مراسم برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم کوتاه «موج» معرفی شدند.

انیمیشن

در بخش فیلم های انیمیشن لوح تقدیر به مهناز یزدانی برای کارگردانی فیلم «کمک» و آروین مدقالچی برای کارگردانی فیلم «امید» اهدا شد. تندیس جشنواره و دیپلم افتخار در این بخش به شلاله خیری برای فیلمنامه انیمیشن «دخترک آت آشغالی» تقدیم شد. صدا و سیمای جزیره کیش نیز برای تهیه کنندگی «جزیره خیال» تندیس جشنواره را دریافت کرد.

مستند

در بخش مستند سه تندیس و یک لوح تقدیر اهدا شد. محسن نجفی مهری برای کارگردانی فیلم «چاق کچل سیبیلو» لوح تقدیر دریافت کرد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به جواد صادقی برای تحقیق در پژوهش فیلم مستند «ساحل» تقدیم شد.

همچنین تندیس‌های جشنواره به علی و بلال الفت برای کارگردانی فیلم مستند «زندگی در ثانیه صفر» اهدا شد و میترا روحی منش برای تهیه کنندگی فیلم مستند «کسی به فکر جنگل ها نیست» تقدیم شد.

داستانی

در بخش فیلم های داستانی نیز لوح تقدیر به بهزاد آزادی برای کارگردانی فیلم «کشتارگاه» اهدا شد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به صادق سوری برای تصویربرداری فیلم داستانی «فروزان» اهدا شد.

سالم صلواتی و توفیق امانی برای تدوین فیلم داستانی «رویای برفی» تندیس جشنواره و دیپلم افتخار را دریافت کردند.

همچنین رضا فهیمی برای فیلمنامه فیلم داستانی «کودکان ابری» تندیس جشنواره و دیپلم افتخار دریافت کرد.

همچنین تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به آکو زندکریمی برای کارگردانی فیلم داستانی «صدای قلب مورچه» تقدیم شد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به امیر امیریان برای تهیه کنندگی فیلم داستانی «قاجار» تقدیم شد.

جایزه ویژه هیات داوران، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به داوود خیام برای کارگردانی فیلم داستانی «چله» اهدا شد. این فیلم به عنوان بهترین فیلم جشنواره معرفی شد.

سازمان منطقه آزاد کیش جایزه مناسب ترین فیلم با محتوای مورد نظر جشنواره را به مجید صبری و منصوره خطیون برای فیلم انیمیشن «عصر عاشقی» اهدا کرد.