جشنواره ۱۰۰ به دوره ۱۰ رسید/ ۱۰۰ ثانیه‎ سینما ببینید

همیاری – جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰، دوره دهم خود را از امروز آغاز می کند.

مراسم افتتاحیه دهمین جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰ روز سه شنبه، ۱۱ اسفند ماه با حضور مسئولان ارشد حوزه هنری، استان کردستان و جمعی از هنرمندان و فیلمسازان کشور در در پردیس سینما بهمن شهر سنندج برگزار می شود.

در این برنامه قرار است، فیلم  100 ثانیه ای چراغ های رابطه  با بازیگری  پورحسینی وکارگردانی مجتبی حیدری  برای مخاطبان به نمایش در آید.

تقدیر از بهروز نورانی پور کارگردان مستند A157 » » و لقمان خالدی کارگردان «فصل هرس» و ۶ فیلمساز کوتاه استان کردستان و اجرای گروه موسیقی دف نوازی ندای رحمت به سر پرستی مسعود مرادی نیز از دیگر برنامه افتتاحیه این جشنواره است.

در روزهای برگزاری این جشنواره  3 کارگاه با حضور فیلم‌سازان و مدرسان بین‌المللی در سالن شهر فرنگ پردیس سینمای آزادی برگزار می‌شود. دو کارگاه از این سه کارگاه با حضور مدرسان فرانسوی و یک کارگاه با حضور مدرسان دانمارکی برگزار خواهد شد.

نمایش آثار در ۸ استان

همزمان با برگزاری دهمین جشنواره فیلم ۱۰۰، فیلم های راه یافته به بخش  مسابقه و اکران ملی این جشنواره در ۸ استان شامل استان های بوشهر، کرمان، خراسان شمالی، چهار محال بختیاری، یزد، آذربایجان شرقی،گلستان و کردستان به نمایش در می آیند.

این آثار قرار است ۱۲ و ۱۳ اسفند ماه در شهرهای بوشهر(سینما بهمن )، شهر کرمان (سالن شهر تماشا )، شهر خراسان جنوبی( سینما گلشن و سالن اجتماعات سوره حوزه هنری)، شهر کرد (خانه هنرمندان حوزه هنری)، یزد (سالن پلاتوی حوزه هنری)، تبریز ( سینما ۲۹ بهمن)، گرگان(سینما عصر جدید) و سنندج (پردیس سینمای بهمن) اکران شوند.

نمایش آثار دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ های «۱۰۰ ثانیه ای» در تاریخ ۱۲ و ۱۳ اسفندماه در پردیس سینمایی آزادی است و مراسم اختتامیه آن نیزروز جمعه، ۱۴ اسفندماه ساعت ۱۸ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می شود.

در فراخوان این جشنواره آمده است: فیلم ۱۰۰ فیلم است؛ نه تیزر تبلیغاتی است، نه نماهنگ و نه بخشی از یک فیلم بلند مدت. زمان آن از ابتدا تا پایان تیتراژ حداکثر ۱۰۰ ثانیه است، می تواند داستانی، مستند و یا پویانمایی باشد. اگر برای هنر فیلم و سینما بتوان کاربرد و مصارف گوناگونی را برشمرد از جمله سرگرم‌کنندگی، انتقال عواطف و احساسات، پیام‌رسانی، انتقال اطلاعات و… به نظر می‌رسد که یک فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای به سبب مدت زمان بسیار کوتاه، بتواند رسانه‌ای مناسب برای انتقال مفهوم و پیام باشد. شاید به تعبیری بشود آن را با تیزرهای تبلیغاتی مقایسه کرد، اما در جهت ارتقاء سطح فرهنگ عمومی مردم هم روزگارمان.

این رسانه مطابق با ساختارهای کشور ما و نیازمندی‌های دو رسانه تلویزیون و سینما می‌تواند مناسب برای نمایش در هر یک از این دو باشد. ایجاز و خلاقیت دو عنصری هستند که یک فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای را درخشان و قابل تأمل می‌کنند.

در دنیای کنونی ابزارهای انتقال پیام افزایش یافته‌اند و دسترسی به آنها سهولت بسیار زیادی یافته است. فیلم ۱۰۰ می‌تواند رسانه‌ای نو و مناسب برای ابزارهای جدید باشد؛ گوشی‌های تلفن همراه، تلویزیون‌های شهری، تلویزیون‌های نصب شده در ایستگاه‌های مترو، فروشگاه‌ها و بانک‌ها، دنیای مجازی و اینترنت، همه و همه می‌توانند محلی برای نمایش این گونه از فیلم‌ها باشند.