جواد لاریجانی: خدماتی که رئیس دولت اصلاحات به ایران کرد هیچ گاه از صحنه ی سیاسی پاک نمی شود/ ۹۰درصد مجازات اعدام به علت جرائم مربوط به مواد مخدر اتفاق می افتد که بسیار هم ناخوشایند است/ اعدام کودکان در ایران اتفاق نمی افتد

دبیرشورای عالی حقوق بشر قوه قضائیه، در سی ان ان گفت: انتخابات ایران تجربه بزرگی در جهت ساختن جامعه ای دموکراتیک است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد جواد لاریجانی که برای شرکت در نشست حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به سر می برد در گفتگویی اختصاصی با برنامه کریستین امانپور در شبکه سی ان ان، انتخابات کنونی را تجربه بزرگ دیگری برای ملت ایران در جهت ساختن جامعه ای دموکراتیک و نظامی سیاسی بر اساس خردپذیری اسلامی خواند.  

وی با اشاره به موضع گیری هایی که در خارج از کشور درباره این انتخابات مطرح می شود تاکید کرد: قطعا رئیس جمهور روحانی پس از این انتخابات بسیار قدرتمندتر خواهد بود. همه اقشار مختلف مردم و جناح های مختلف با شور و اشتیاق در این انتخابات شرکت کردند  و به نظر من این پیروزی بزرگی برای فرآیند دموکراتیک در کشور به شمار می آید.

لاریجانی در پاسخ به پرسشی درباره فراخوان رئیس جمهور روحانی پس از انتخابات مبنی بر اینکه هم اکنون زمان کار و تلاش برای رونق اقتصادی فرا رسیده است گفت: مردمی  که رای دادند خواستار تغییر هستند و بیشتر آنان انتظار دارند این تغییر در حوزه اقتصادی اتفاق بیافتد. لذا فکر می کنم اگر تحریم ها برداشته شوند و قدرت های غربی به قراردادهایی که با رئیس جمهور روحانی امضا کردند پایبند بمانند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که آیا این انتخابات تغییری در شرایط مدنی در ایران ایجاد خواهد کرد یا خیر نیز گفت: « قطعا پیشرفت در همه جنبه های زندگی مدنی یکی از خواسته های ملت های کشورهاست و مختص ایران نیست.
 
لاریجانی با تاکید بر این نکته که رقابت بین جناح ها نشان از سلامت جامعه دارد، گفت: اگر این چنین نباشد دیگری نیازی به برگزاری انتخابات نخواهد بود. 

وی در پاسخ به این ادعای سی ان ان که تغییری را که رئیس جمهور پيشين در زمینه ی آزادی های سیاسی و مدنی بنیان گذاشت هیچ گاه محقق نشد و آزادی بیان در ایران ظهور پیدا نکرد نیز گفت: خدماتی که رئیس جمهور اصلاحات به ایران کرد هیچ گاه از صحنه ی سیاسی پاک نمی شود اما در نهایت قدرت بر اساس انتخابات دموکراتیک از گروهی به گروه دیگر دست به دست می شود. لذا فکر می کنم غرب باید با این روند کنار بیاید.

غربی ها فکر می کنند اگر دیگر کشورها تمام قد غربی نشوند نمی توانند دموکراسی را به معنای واقعی پیاده کنند. اما تجربه کشور ما ، امکان تازه ای را بویژه برای کشورهای اسلامی فراهم می آورد و آن اینکه لازم نیست این کشورها ریشه ای غربی شوند یا خود را با داعش و سلفی ها همراه سازند. آنها می توانند الگویی را برگزینند که هم دموکراتیک است و هم اسلامی. انتخابات در ایران ، آثار جانبی فراوانی حتی در سطح بین المللی دارد. 

لاریجانی همچنین به اعمال مجازات اعدام در ایران اشاره کرد و افزود: نود درصد مجازات اعدام به علت جرائم مربوط به مواد مخدر اتفاق می افتد که بسیار هم ناخوشایند است و داریم تلاش می کنیم قوانینی را که با قاچاق مواد مخدر در ارتباط است تغییر دهیم. اما اطمینان دارم هم اکنون اعدام کودکان در ایران اتفاق نمی افتد و بویژه در قوانین کیفری جدید چنین چیزی وجود ندارد. قانون مزبور به کلی تغییر کرده است.

محمدجواد لاریجانی تاکید کرد؛ با تغییر قانون اعدام مجرمان مواد مخدر در ایران نود درصد از اعدام ها کاسته می شود و این رویکردی منطقی به معضل مواد مخدر خواهد بود.