دوره های DBA و MBA گردشگری؛ گام نخست مدیران کسب و کارهای گردشگری برای رهبری اقتصاد ایران در سال های پیش رو

به دنبال برگزاری همایش «سرمایه گذاری و اقتصاد گردشگری ایران پس از رفع تحریم ها» در شهریور ۹۴ و نشست های تخصصی با موضوع کسب و کارهای گردشگری در مهرماه توسط دفتر آموزش های تخصصی گردشگری موسسه آموزش عالی بهار، شهین سپهری رئیس هیئت مدیره و مدیرگروه گردشگری این موسسه سیاست های جدید آموزشی این موسسه را در این حوزه اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه افق های اقتصادی و تجاری جدیدی همزمان با رفع تحریم ها به روی کشور گشوده شده و توریسم به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه های اقتصادی و تجاری فراروی کشور به دلیل نوپا بودن در ایران نیازمند توجه مضاعف دولت و نهادهای عمومی و خصوصی است. ایشان ابراز کردند که صنعت گردشگری بیش از هر زمان دیگری نیازمند کارشناسان و مدیران ماهری است که با دانش روز مدیریت کسب و کار گردشگری آشنا باشند. زیرا این صنعت به همان اندازه دانش و تجربیات بومی به دانش و مهارت های مدیریتی بین المللی و آموختن از تجربیات سایر کشورهای نیازمند است.

شهین سپهری ضمن ابراز امیدواری از بهره مندی بخش خصوصی از رویکردهای جدید دولت بویژه برنامه ششم توسعه برای صنعت گردشگری، گزارشی از اقدامات موسسه بهار در راستای آموزش های کسب و کار گردشگری ارائه داد. بر اساس اعلام وی، موسسه بهار با دارا بودن بیش از ۱۱ سال سابقه آموزش های مدیریتی در ایران با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به منظور ایفای نقش آموزشی خود، از سال قبل علاوه بر برگزاری دوره های MBA و DBA گردشگری نسبت به تکمیل بسته آموزش های مهارتی کسب و کارهای گردشگری شامل دوره تخصصی مدیریت کسب و کارهای هوانوردی و خدمات مسافرتی Aviation MBA و دوره تخصصی و کاربردی ایران شناسی (از منظر توریسم) از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام نمود که از آبان ماه سال جاری دوره «ایران شناسی کاربردی» و «سرمایه گذاری گردشگری» برای فعالان حوزه گردشگری و فعالان سایر صنایع و خدمات که مایل به ورود به عرصه توریسم هستند برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به قرارداد این موسسه با دانشگاه Algarve پرتغال اشاره کرد و گفت از سال گذشته به منظور دستیابی دانشجویان ایرانی به دانش روز مدیریت گردشگری، همکاری با دانشکده اقتصاد و مدیریت این دانشگاه شروع شده و هم اکنون ۸ تن از متقاضیان و دانش پژوهان موسسه بهار در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت گردشگری با شرایط بسیار مناسب مشغول به تحصیل می باشند.

در این نشست، صمد حاجی امینی مدیر اجرایی آموزش های MBA و DBA گردشگری بهار ضمن تحلیلی از ضرورت هدف گیری صنعت توریسم در سال های پیش رو توسط دولت، اعلام کرد که مستندات و شواهد رسمی و غیر رسمی اقتصادی نشان از مسائل اقتصادی کشور دارد. وی با ارائه مدلی ساده شده از وضعیت فعلی و برون رفت های اقتصادی، به این مهم پرداخت که صنعت توریسم در چنین شرایطی یکی از گزینه های اصلی و ضرورت های انتخابی دولت ها بوده و هست. وی با استناد به تحقیقات و گزارشات رسمی، ضمن اشاره به راهکار درآمدهای نفتی اعلام کرد که این راه همچون گذشته نمی تواند به تنهایی تکیه گاه اقتصادی کشور باشد زیرا قیمت نفت بسیار پایین بوده، هزینه تولید بیشتر بسیار هزینه بر و البته زمان بر است. وی به راهکار جذب سرمایه خارجی با رفع تحریم ها نیز اشاره کرد و گفت بر اساس تحقیقات کارشناسان، در حال حاضر دولت پیش بینی ۳٫۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی را دارد و از آنجا که این سرمایه گذاری های عمدتا صنایع منبع محور ایران را هدف قرار می دهند و اشتغال زایی پایینی دارند نمی تواند راهکار قابل اطمینانی برای پاسخگویی به نیازهای عاجل ایران باشد.

حاجی امینی در ادامه با تاکید بر درآمدهای غیر نفتی یادآور شد که حوزه صنعت نیز طی سال های اخیر با چالش روبرو شده است،. وی ضمن اشاره به ویژگی های صنعت گردشگری از جمله؛ نیروبر بودن و توان اشتغالی زایی گسترده در سطوح مختلف، ارز آوری، ارتقای رفاه عمومی، تحریک و توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط، هزینه و زمان اندک در راه اندازی کسب و کارهای مربوطه، تاکید کرد تجربه کشورهای جهان نشان می دهد گردشگری یکی از راهکارهای سریع و مطمئن در پاسخگویی به نیازهای عاجل و میان مدت اقتصاد کشور است و توسعه آن می تواند زمینه لازم برای توسعه سایر ابعاد صنعتی و خدماتی کشور را نیز در میان و بلند مدت فراهم سازد.

وی با اشاره به اهمیت بسیاری بالای نیروی انسانی در هدایت و راهبری کسب و کارهای گردشگری، اعلام کرد که مدیران گردشگری راهبران و داعیه داران اقتصاد ایران در سال های پیش رو خواهند بود اما تحقق چنین جایگاهی برای فعالان این حوزه، مستلزم کسب دانش و مهارت های روز است. زیرا گردشگری فعلی کشور دارای ساختاری نامنسجم، چند پاره و مهم تر از آن توسط بازیگران سنتی ای اداره می گردد که روش و توان آنها با نیاز کشور و ماهیت بین المللی و مدرن بودن آن ناهمخوان است.

وی تاکید کرد موسسه آموزش عالی بهار از ۴ سال پیش تاکنون با درک این ضرورت به برگزاری بیش از ۱۲ دوره مدیریت اجرایی کسب و کار گردشگری MBA in Tourism و بیش از ۴ دوره مدیریت عالی گردشگری DBA in Tourism پرداخته و هم اکنون با کمک اساتید و مدرسان ایرانی و خارجی در حال آموزش به متقاضیان این دوره ها که عمدتا کارشناسان، مدیران اجرایی و مدیران عامل شرکت های، هتل ها و سازمان های دولتی و خصوصی هستند می باشد.

وی با اشاره به ضعف کشور در برخورداری از دانش و مهارت روز مدیریت توریسم، اعلام کرد که موسسه بهار برای غلبه بر این نقصان ها، برای هر کدام از دروس آموزش های نظری و مهارتی و کارگاهی جداگانه و با استفاده از ترکیبی از اساتید دانشگاهی و حرفه ای برگزار می کند و در مواردی که ضرورت دارد از اساتید خارجی بویژه در حوزه مهارتی بهره می گیرد

در پایان یادآوری نمود که پذیرش در دوره مدیریت عالی گردشگری DBA in Tourism از هفته پیش شروع شده و در روزهای آتی حداقل تا ۲۱ آبان ماه ۹۴ ادامه پیدا خواهد کرد. متقاضیان می توانند جهت شرکت در آزمون عمومی اولیه و نیز ارائه رزومه کاری و تحصیلی خود جهت ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر به سایت رسمی ما www.bahartourism.com و یا با شماره تلفن های ۸۸۷۴۰۰۵۸ و ۸۸۷۳۵۵۶۶ تماس گرفته و شرایط خود را برای شرکت در دوره سنجش کنند.