دیدار وزیر خارجه آلمان با روحانی

 رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: تهران و برلین برای تعمیق همکاری‌های مشترک در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مصمم هستند.

به گزارش همیاری به نقل از سایت اینترنتی ریاست‌جمهوری،  حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در دیدار “فرانک والتر اشتاین مایر” وزیر امور خارجه آلمان، به اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک(برجام ) اشاره کرد و گفت: باید با بهره‌گیری از فرصت‌های پسابرجام و پساتحریم، سطح همکاری‌های دو کشور را ارتقاء داد، به ویژه اینکه آلمان در دوره‌ای نخستین شریک تجاری ایران در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت پایه‌گذاری و برنامه‌ریزی یک همکاری و فعالیت مشترک بلندمدت میان تهران و برلین، تصریح کرد: ایران با برخی از کشورها  در مسیر امضا و اجرای قرارداد همکاری راهبردی مشترک قرار داشته و با شماری دیگری از کشورها نیز درباره نقشه راه همکاری‌های بلندمدت، توافق کرده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: فرصت‌های همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، معدن، انرژی و خطوط ریلی و گردشگری فراهم است و آلمان در این حوزه‌ها می‌تواند مشارکت فعالتری داشته باشد.

روحانی با اشاره به نقش مثبت و سازنده آلمان در روند مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: اجرای دقیق و سریع برجام به سود همه طرف‌هاست و در همین عرصه باید تلاش کرد تا پایه‌های این توافق هر چه بیشتر مستحکم شود.

وی گفت: برجام به عنوان الگویی موفق فضای بسیار خوبی را در عرصه بین‌المللی برای تعامل و گفت‌وگو در خصوص سایر موضوعات ایجاد کرده است و باید تلاش کنیم معادله برد برد را برای حل و فصل سایر مسایل منطقه نیز بکار گیریم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ایران و آلمان علاوه بر تلاش برای ارتقاء روابط دوجانبه می‌توانند در مسیر حل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی بویژه مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح و ثبات در منطقه همکاری کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه” باید جلوی انتقال منابع مالی و تسلیحاتی به تروریسم سد شود”، تصریح کرد: تروریسم خطری جدی و مقابله با آن نیز ضروری است؛ بویژه اینکه حوادث ماه‌های گذشته نشان داد که تروریسم خطری برای همگان و از جمله اتحادیه اروپا است.