رازهایی از زندگی سر طلایی فوتبال ایران (+ عکس)

همایون بهزادی بامداد جمعه درگذشت تا فوتبال ایران یکی از بهترین چهره‌های تاریخ خود را از دست بدهد.
به گزارش ایسنا، سرطلایی فوتبال ایران بامداد روز جمعه در سن ۷۳ سالگی درگذشت. او در سال ۱۳۵۴ از فوتبال خداحافظی کرد تا یکی از به‌نام‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران در سن ۳۴ سالگی برای همیشه از دنیا فوتبال کنار برود.
در زمان رژیم شاهنشاهی برخی از بازیکنان فوتبال برای امرار معاش توسط حکومت بین سازمان‌های مختلف تقسیم می‌شدند تا بتوانند با درآمد ماهانه زندگی روزمره خود را بگذرانند. همایون بهزادی هم در این تقسیم نیرو به بخش ادارای ساواک منتقل شده بود.
پس از انقلاب به خاطر عضویت در ساواک، بهزادی به صورت غیر رسمی ممنوع‌التصویر شد و تصویرش از تلویزیون پخش نمی‌شد تا اینکه در سال ۷۱ همزمان با انتخاب محمد دادگان به عنوان عضوی از شورای سیاستگذاری ورزش صداوسیما، با همکاری او، جعفر صافی (از مدیران صداوسیما و اولین مدیر شبکه سه) و تعدادی دیگر از مدیران وقت سیما این محدودیت از همایون بهزادی برداشته شد. این بازیکن به نام فوتبال ایران با انتخاب رییس فدراسیون فوتبال در سال ۸۲ عهده‌دار ریاست کمیته پیشکسوتان فدراسیون شد و تا پیش از فوتش این سمت تقریبا تشریفاتی را برعهده داشت.
بهزادی که همواره به اخلاق‌ و ادب در میان ورزشکاران ایران شهره بود، در سال ۱۳۵۴ پس از اینکه پرسپولیس در داربی تهران با نتیجه سه بر یک برابر تاج (استقلال فعلی) شکست خورد ادعا کرد که بازیکنان حریف از مواد مخدر استفاده کرده‌اند که بعد از این ادعا مسئولان ورزش ایران از جمله کامبیز آتابای، رئیس فدراسیون فوتبال ایران و علی عبده، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس او را به سکوت وادار کردند.
 این کار برای برای منفعت ملی و جلوگیری از ضربه خوردن تیم ملی فوتبال ایران در بازی‌های مقدماتی المپیک ۱۹۷۶ مونترال انجام شد، چرا که در صورت اثبات این ادعا بازیکنان تاج محروم می‌شدند و نمی‌توانستند برای ایران بازی کنند.
مراسم تشییع پیکر مرحوم همایون بهزادی دوشنبه ساعت ۹ در ورزشگاه شیرودی برگزار می‌شود.
رازهایی از زندگی سر طلایی فوتبال ایران (+ عکس)