روز نخست جشنواره فیلم فجر/ مورد کنجکاوی برانگیز کاخ مردمی جشنواره و روایت آنچه که در نیمه شب اتفاق افتاد

همیاری – نخستین روز دوره سی و چهارم جشنواره فیلم فجر در حالی روز دوشنبه ۱۲ بهمن آغاز به کار کرد که تاخیر در نمایش فیلم سینمایی «گیتا» عاملی شد تا مخاطبان کاخ جشنواره تا ساعت ۲ بامداد در برج میلاد حضور داشته باشند. مشکل نقص فنی دلیل تاخیر یک ساعته در نمایش این فیلم سینمایی اعلام شد.

در روز نخست از ساعت ۱۴ فیلم مستند «اهالی خیابان یک طرفه» اثر مهدی باقری در سالن اصلی برج میلاد به نمایش درآمد. طبق تصمیم گیری مدیران جشنواره قرار است تمام فیلم های مستند در سالن اصلی برج میلاد به نمایش درآیند که این نکته خرسندی مستندسازان را به همراه داشته است. در ساعت ۱۶ نیز فیلم سینمایی «برداشت دوم از قضیه اول» اثر پویان‌باقرزاده به نمایش درآمد. پس از این فیلم قرار بود در سانس ۱۸:۳۰ فیلم سینمایی «گیتا» به نمایش درآید که تاخیر یک ساعته ی نمایش این فیلم برنامه های کاخ جشنواره را تا نیمه شب به درازا کشاند. نسخه اکران شده فیلم گیتا نیز با نقص هایی مواجه بود که این نکته موجب اعتراض کارگردان این فیلم نیز شد.

اما نمایش فیلم سینمایی «نقطه کور» به کارگردانی مهدی گلستانه به عنوان چهارمین فیلم جدول نمایش روز نخست کاخ جشنواره تا حدودی توانست رضایت مخاطبین را به دست آورد. این فیلم با بازی محمدرضا فروتن و هانیه توسلی در نقش های اصلی به عنوان یکی از فیلم های اجتماعی جشنواره امسال رونمایی شده است.

در ادامه روز نخست و در آخرین سانس نمایش در کاخ جشنواره، فیلم سینمایی «نیمه شب اتفاق افتاد» به کارگردانی تینا پاکروان اکران شد. فیلمی با بازی حامد بهداد و رویا نونهالی که این فیلم نیز مورد اقبال نسبی مخاطبانش قرار گرفت. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: داستان این فیلم درباره عشق های نامتعارف تهران امروز از عروسی تا عزاست.

اما همزمان با برج میلاد، در پردیس سینمایی ملت که امسال عنوان کاخ مردمی جشنواره را به خود گرفته است، مردم و سینماگران استقبال خوبی از روز نخست جشنواره داشتند. در پردیس ملت برای فیلم ها فرش قرمز و برنامه استقبال در نظرگرفته شده است و عوامل فیلم در کنار مردم به تماشای آثار می نشینند. کاخ مردمی جشنواره در روزهای آینده می تواند غافل گیری های جالب توجهی به همراه داشته باشد به خصوص این که عوامل فیلم ها طبق سنت هر ساله که شور و شوق فراوانی را در آن ها بر می انگیخت آثارشان را در سینماهای مردمی در کنار مخاطبان اصلی جشنواره ببینند و از نزدیک شاهد واکنش ها و دیدگاه های مردم قرار گیرند. در روز نخست جشنواره فجر در پردیس ملت، فرش قرمز سه فیلم «پل خواب» اکتای براهنی، «عادت نمی‌کنیم» ابراهیم ابراهیمیان و «خشم و هیاهو» هومن سیدی برگزار و فیلم‌ها اکران شدند.

از نکات مورد توجه روز نخست در کاخ اصلی جشنواره در برج میلاد که از همان بدو ورود توجه ها را به خود جلب می کرد بحث جداسازی ورودی آقایان و بانوان و ایجاد یک گیت برای بازرسی وسایل و کیف ها بود. از نکات حاشیه ای که هرساله کاخ جشنواره با آن مواجه بوده یعنی بحث پوشش های نامتعارف که باعث شد پای گشت ارشاد نیز در سال های گذشته به این مکان باز شود نیز با روشی جایگزین جلوگیری شده است. در روز نخست خبری از حضور گشت ارشاد در برج میلاد نبود و به نظر می رسد با ایجاد ورودی مخصوص بانوان با این مساله به شکل دیگری برخورد شده است. به نظر می رسد در روزهای آینده سینماهای مردمی و به خصوص کاخ مردمی جشنواره در پردیس ملت جذابیت ها و کنجکاوی های بیشتری را در بین سینمادوستان به همراه داشته باشد.