ساخت بزرگترین مزرعه خورشیدی جهان در پاکستان

بزرگترین مزرعه خورشیدی جهان با همکاری دو کشور چین و پاکستان در شهر پنجاب در حال ساخت است. این نیروگاه که اولین مزرعه خورشیدی ساخته شده در پاکستان است، با ۴۰۰ هزار پانل خورشیدی قابلیت تولید ۱۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی را دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت چاینا دایلوگ، پارک انرژی خورشیدی قائد اعظم (QUASP) که در زمینی به مساحت ۵۰۰ هکتار در منطقه‌ای از صحرای پنجاب بنا شده، طی مدت سه ماه توسط شرکت چینی سینجیان سونایسیس و با هزینه ای بالغ بر ۱۳۰ میلیون دلار ساخته شده است و این اولین قسمت از پروژه بزرگتر ۴۶ میلیارد دلاری راهروی اقتصادی چین- پاکستان محسوب می‌شود.

هنگامی که در سال ۲۰۱۷ این پروژه به اتمام برسد، ۵٫۲ میلیون سلول فتوولتائیک تا ۱۰۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی را برای تامین انرژی ۳۲۰ هزار خانه تولید خواهد کرد. اگرچه منتقدان هشدار داده‌اند که ساخت این نیروگاه با ایجاد یک سری مشکلات زیست‌محیطی جدید، سایر مشکلات مربوط به تامین انرژی را حل خواهد کرد.

این مزرعه در منطقه‌ای بیابانی بنا شده که روزانه ۱۳ ساعت از نور خورشید بهره‌مند است و مکان آن بسیار ایده‌آل برای برپایی یک نیروگاه خورشیدی است.

به گفته نجم احمدشاه، مدیرعامل این پارک خورشیدی، این مجموعه، تولید انرژی پاک را امکان‌پذیر ساخته، چرا که برای تولید همین میزان انرژی سالانه باید ۵۷ هزار و ۵۰۰ تن زغال سنگ بسوزد که در نتیجه ۹۰ هزار و ۷۵۰ تن کربن وارد جو می‌شود. همچنین از این طریق پاکستان می‌تواند به هدف خود یعنی کاهش ۶۰ درصدی استفاده از هیدروکربن‌ها تا سال ۲۰۲۵ دست یابد. این میزان در حال حاضر ۸۷ درصد است.

از آنجایی که این پروژه در یک منطقه بکر و بیابانی ساخته شده، ساختار و افزایش فعالیت‌های انسانی بدون شک در تنوع زیست‌محیطی و جانوری آن منطقه تاثیرگذار خواهد بود.