سوخو ۲۴ روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

روز سه شنبه دو جنگنده ترکیه با حمله به یک سوخوی روسیه در مرزهای سوریه آن را ساقط کردند که به یک مناقشه در روابط دو کشور تبدیل شده است.

به گزارش همیاری،سوخویی که توسط ترکیه سرنگون شد نوع پیشرفته ای از جنگنده بمب افکن های موجود در جهان بود که از ویژگی های خاصی برخوردار است.

این گزارش حاکیست، هواپیمای جنگنده بمب‌افکن سوخو۲۴ (Sukhoi Su-24) یک جنگنده‌ مافوق صوت، دو کابینه، بال‌متغیر و دو موتوره است که توسط شرکت سوخو روسیه (شوروی سابق) تولید شده است.

اولین نمونه هواپیمای جنگی کارخانه سوخو در سال ۱۹۴۰ ساخته شد

این هواپیما که نخستین سیستم ناوبری و حمله دیجیتال شوروی را در خود داشت نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۷۰ انجام داد و از سال ۱۹۷۴ وارد ارتش شوروی شد و در ارتش‌های کشورهای شوروی سابق و کشورهای دیگری که به آن‌ها صادر شد در حال خدمت است.

تولید جنگنده بمب افکن بال متغیر آمریکایی اف۱۱۱ در نیمه دهه ۱۹۶۰ تهدیدی جدی برای شوروی بود. به همین دلیل کارخانه سوخو هم مامور ساخت هواپیمایی با قابلیت‌های مشابه شد.

بعضی از اهداف طراحان سوخو در طرح جدیدشان، قابلیت پرواز فراصوتی در ارتفاع پایین، توانایی اجرای عملیات در شب یا روز و در همه گونه شرایط جوی و قابلیت استفاده از باندهای نامناسب و کوتاه بود.

سوخو 24 روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

سوخو 24 روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

سوخو 24 روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

سوخو 24 روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

اولین طرح پیشنهادی، یک بمب‌افکن بال مثلثی عمود پرواز بود، که به نتیجه مطلوب نرسید و کارخانه سوخو با استفاده از تجربه حاصله از تولید هواپیماهای بال متغیر سوخو۱۷ و میگ۲۳، به طرح بال متغیر دیگری روی آورد که آن را رسما سوخو۲۴ نامیدند. پیش‌نمونه سوخو ۲۴ برای نخستین بار در ۱۷ ژوئیه ۱۹۷۰ پرواز کرد.

از قابلیت‌های ویژه سوخو ۲۴ که مشابه هواپیماهای جنگنده بمب افکن اف۱۱۱ آمریکا است، پرواز اتوماتیک در ارتفاع پست و مصون ماندن آنها از دید رادارهاست.

سوخو 24 روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

هواپیمای سوخو ۲۴ توانایی از کار انداختن تمامی رادارها و موشک‌های دشمن را دارد و می تواند به عنوان هواپیمای پیشرو، سامانه جنگ الکترونیک را به کار گیرد و هواپیماهای دیگر به دنبال آن برای بمباران اهداف دشمن وارد عمل شوند.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع هواپیما آن است که در صورت روشن بودن رادار دشمن و به دلیل توانایی حمل موشک‌های لیزری قادر است هرگونه فرکانس موشکی را شناسایی و با متمرکز شدن روی مراکز راداری و هواپیماهای دشمن، به طور اتوماتیک این مراکز و هواپیماها را به طور صددرصد منهدم کند.

پس از پایان جنگ تحمیلی، با درایت شهید منصور ستاری و سایر کارشناسان نهاجا، هواپیمای بمب افکن تاکتیکی سوخو-۲۴ (ملقب به فنسر یا شمشیرباز) به عنوان یک هواپیمای جنگی با مأموریت تخصصی ضربتی و بمباران خریداری شد.

سوخو 24 روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

از دیگر توانمندی‌های این پرنده، توانایی بمباران دقیق در شب است که به معنای حمله به دشمن در تمام ساعات شبانه روز خواهد بود. در شب به دلیل کاهش قابل توجه امکان رؤیت شدن چشمی، احتمال موفقیت حمله با توجه به عنصر مهم غافلگیری، بالاتر است.

سوخو 24 روس که ترکیه انداخت چه بود؟ (+عکس)

با احیای نوعی سوختگیری در سوخو-۲۴های نهاجا این بمب افکن تاکتیکی، توانایی رسیدن به مسافت بیش از ۱۸۰۰ کیلومتری را با حمل محموله جنگی یافته است؛ بردی که برای ضربه زدن به هر هدفی تا شرق دریای مدیترانه کافی است.

مشخصات سوخو ۲۴:

نام: سوخو ۲۴ فنسر

شرکت سازنده:sukhoi
  
 کشور تولید کننده: روسیه (شوروی سابق)
 
 انواع مدل: ۷ مدل

موتور: دو موتور توربوجت لیولکا مجهز به پس سوز

سال ساخت: ۱۹۶۵ الی ۱۹۶۹

اولین پرواز: ۱۹۷۰

سال به خدمت درآوردن: ۱۹۷۴

هواپیماهای مشابه: تورنادو، ا ف ۱۱۱، ا ف ۱۴، ا ف ۱۵، میگ ۲۳، میگ ۲۷، میگ ۲۹

کابین: دو نفره

وظیفه: هواپیمای تهاجمی در انواع آب و هوا، بمب افکن دوربرد سنگین، هواپیمای ضربتی

طول: ۲۴ متر

اندازه بال: ۱۷٫۶ متر

ارتفاع از زمین: ۶٫۱۹ متر

وزن هواپیما بدون بار: ۲۲۳۲۰ کیلوگرم

وزن هواپیما با حد اکثر بار: ۳۹۷۰۰ کیلوگرم

مقدار تسلیحات سوار شده بر بال: ۹۴۵ کیلوگرم

سقف پرواز: ۱۶۵۰۰ متر

رنج پروازی: ۲۵۰۰ کیلومتر

رنج دریایی: ۱۹۳۰ نانو متر

سرعت: ۲٫۱۸ ماخ و در مدل‌های پیشرفته ۲٫۴ ماخ

سرعت هنگام بلند شدن: ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت هنگام نشستن: ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت

نرخ سرعت: ۳۰۰۰۰ پا در عرض یک دقیقه

سقف پرواز برای سرویس: ۵۷ هزار پا

مقدار باند برای پرواز: ۱۳۰۰ متر

مقدار باند برای نشستن: ۹۵۰ متر

سوخت گیری در آسمان: بله

سوخت داخلی: ۱۰۳۸۵ کیلو گرم

سوخت خارجی: ۲۳۹۶ کیلوگرم

تسلیحات: انواع موشک‌ها و بمب‌ها

کشور های دارنده: ایران، روسیه، اوکراین، بلاروس، سوریه، قزاقستان، لیبی، ازبکستان، الجزایر، آذربایجان، عراق

جنگ‌ها: ( ایران و عراق ۱۹۸۰ – ۱۹۸۸) و (افغانستان ۱۹۸۴ – ۱۹۸۹).