شنبه‌ بازار هنر برگزار می‎شود

موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر اقدام به برگزاری یک بازار هنری با عنوان «شنبه بازار هنر» کرده و قرار است، آثار هنرمندان جوان در آن برای فروش عرضه شود. در نخستین دوره‌ی برگزاری این «شنبه بازار» بیشترین استقبال از آثاری با موضوع «هفت‌سین» و کارهای دکوراتیو شده است.

برگزارکنندگان «شنبه بازار هنر» تأکید دارند که این مرکز بیشتر مختص ارائه‌ی آثار هنرمندان جوان با قیمت‌های مناسب است. آن‌ها اعلام کرده‌اند آثاری که در این بازار هنری عرضه می‌شوند، طوری قیمت‌گذاری شده‌اند که مردم از قشرهای مختلف و با درآمدهای نه‌چندان بالا هم بتوانند از این بازار، اثر هنری بخرند و به خانه ببرند.

علی فرامرزی – هنرمند نقاش – در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی برپایی «شنبه‌ بازار هنر» توسط موسسه هنرهای تجسمی معاصر، اظهار کرد: چنین حرکتی قابل تقدیر و بسیار خوب است. فکر می‌کنم ضرورت وجود آن کاملا مشخص باشد. قیمت‌هایی که برای این آثار در نظر گرفته‌اند نیز کم است تا نقاشان و هنرمندان جوان بتوانند در این بازار هنری، آثارشان را ارائه کنند.

این هنرمند همچنین بیان کرد: با در نظر گرفتن تعداد زیاد هنرمندان تجسمی می‌توان به ضرورت وجود بازارهای هنری پی برد. این بازارها نه فقط در تهران، بلکه بهتر است در شهرستان‌ها هم برگزار شوند تا هنرمندان شهرهای دیگر بتوانند آثارشان را ارائه کنند.

فرامرزی ادامه داد: در این نوع بازارهای هنری معمولا آثار و کالاهایی بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد که عامه‌پسند باشند و آثار آرتیستی‌تر و حرفه‌ای‌تر با قیمت‌های بالا، آنچنان که انتظار می‌رود به فروش نمی‌رسند. معمولا می‌توان تولید زیاد و انبوه این نوع آثار هنری را برای چنین بازارها تضمین کرد. تکرار این‌گونه حرکت‌ها و به پیش بردن آن‌ها می‌تواند تأثیر خوبی بر بازار هنرهای تجسمی در کشور بگذارد.

همچنین رضا نامی – هنرمند و کارشناس آثار هنری – درباره برپایی «شنبه‌ بازار هنر» گفت: من از ماهیت این رویداد اطلاع چندانی ندارم، اما به‌طور کلی این‌گونه حرکت‌ها به نفع جامعه هنری کشور است، در صورتی که برگزارکنندگان کاملا براساس اصول تعریف‌شده عمل کنند.

او افزود: این اصول باید طوری رعایت شوند که اطمینان هنرمندان و خریداران نسبت به این بازارهای هنری جلب شود و در آن‌ها شرکت کنند.

«نگارخانه هنر ایران» وابسته به موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر با هدف حمایت از هنرمندان برای عرضه و فروش آثار هنری مانند سفال، عکس، خوشنویسی، نقاشی و نگارگری، «شنبه بازار هنر» را برگزار می‌کند. «شنبه بازار هنر» برای فروش آثار هنری به‌صورت یک روزه تا پایان اسفندماه شنبه هر هفته در نگارخانه هنر ایران (واقع در ضلع غربی تالار وحدت، خیابان خارک، شماره ۱۹) برگزار می‌شود. همچنین هنرمندان برای عرضه و فروش آثار خود و کسب اطلاعات درباره «شنبه بازار» می‌توانند به سایت موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر به نشانی www.civa.ir مراجعه کنند یا با شماره ۶۶۷۵۴۴۰۲ تماس بگیرند.

نخستین «شنبه بازار هنر» ۱۰ بهمن‌ماه برگزار شد و دومین «شنبه بازار» نیز ۱۷ بهمن‌ماه برگزار می‌شود.