علی جنتی: آقای هاشمی از استوانه‌های انقلاب هستند/ من فکر نمی‌کنم در هیچ کجای دنیا مانند ایران به سرمایه‌های خود اینگونه لطمه بزنند

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم گرامی‌داشت ورود امام خمینی (ره) به کشور گفت: آقای هاشمی یکی از استوانه‌های انقلاب هستند و ما انقلاب را با ایشان می‌شناسیم و ایشان در روزهای سخت برای انقلاب زحمت کشیده‌اند.
 
به گزارش ایلنا، وزیر ارشاد افزود: در آن زمان کسی جرات نداشت در مقابل شاه بایستد اما در آن دوران سیاه؛ امام فریاد کشید و و مردم را بیدار کرد و روحانیت، بازاریان و دانشگاهیان به دعوت امام لبیک گفتند و به تدریج به نهضت انقلاب اسلامی پیوستند.
 
در سال ۵۴ ما مجبور به خروج از کشور شدیم و به سوریه و فلسطین رفتیم. کسی که در آن سال‌ها به کمک ما آمد و کمک کرد تا از علیه شاه به فعالیت بپردازیم آیت‌الله هاشمی بود که در سفری که به سوریه و سپس فرانسه و آمریکا داشتند به ما کمک کردند و با تمام فعالان در ارتباط بودند.
 
امام در صحبت‌های خودشان همواره به وحدت و یکپارچگی مردم و خودسازی و تهذیب نفس مسئولان تاکید می‌کردند تا وقتی که ملت ایران وحدت داشته باشند؛ ملت ما شکست‌ناپذیر است و تا زمانی که مسئولان با تهذیب نفس عمل می‌کنند؛ ملت ایران شکست‌ناپذیر است.
 
در برابر این توصیه‌های امام ما چگونه عمل کردیم؟ آیا ما به توصیه‌های امام عمل کرده‌ایم؟ آیا ما سرمایه‌های انقلاب را حفظ کرده‌ایم؟ من فکر نمی‌کنم در هیچ کجای دنیا مانند ایران به سرمایه‌های خود اینگونه لطمه بزنند.
 
در این دولت سعی کردیم امکان فعالیت برای تمامی افراد دلسوز و متعهد فراهم شود همگان بتوانند کتاب بنویسند، در مطبوعات قلم بزنند، فیلم بسازند و تئاتر ساخته شود. باید تلاش شود تا فضا بازشود و نیروهای مخلص و فرهیخته ما در داخل بمانند و به خارج و شبکه‌های ماهواره‌ای نروند.
 
متاسفانه در سال‌های گذشته به خاطر بی‌تدبیری برخی سرمایه‌های خود را کنار زده‌ایم و شما می‌بینید که چند میلیون ایرانی متخصص در خارج از کشور هستند و دیگران از آن سرمایه‌ها استفاده می‌کنند.