فراخوان نخستین سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه‎ولباس تئاتر تهران

نخستین سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران با نگاهی پژوهش‌محور در فروردین ماه ۱۳۹۵برای اولین بار در ایران برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش دریافتی همیاری، مهمترین هدف این سمپوزیوم، بیان استقلال طراحی صحنه، تدوین و تدقیق نگاه آکادمیک و جهان بر طراحی صحنه‌ی ذوقی و سلیقه‌ای و تلاش برای رسیدن به یک نگاه علمی و اندیشه‌ای در طراحی و اجرای یک اثر نمایشی بیان شده است.

 گفتنی است این سمپوزیوم در پنج بخش اصلی با عنوان های؛ مقاله‌های علمی- پژوهشی، متن تا اجرا، ایده تا اجرا ، طراحی تا اجرا و علمی و آموزشی برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است متقاضیان برای شرکت در بخش اول ؛ مقاله‌های علمی- پژوهشی باید مقاله‌ای علمی- پژوهشی با محوریت یکی از موضوع‌‌های طراحی صحنه و لباس در Performance Art ، طراحی صحنه و لباس در تئاتر محیطی، بررسی مُد مفهومی و نگاهی به جایگاه آن در تئاتر امروز ،نور و اهمیت نورپردازی در طراحی صحنه و لباس تئاتر ، بررسی عناصر و مفاهیم زیبایی‌شناسی در طراحی صحنه و لباس ،بررسی طراحی صحنه و لباس روز جهان با نگاهی بهMedia Design  یا Technology Designو یا نگارش مقاله‌ای با موضوع آزاد در رابطه با طراحی صحنه و لباس تئاتر به رشته ی تحریر درآورند.

همچنین علاقمندان برای شرکت در بخش دوم متن تا اجرا ، پس از مطالعه‌ی نمایشنامه‌های ترجمه‌ و منتشر شده‌ی آگوست استریندبرگ (در ایران)، محمود استادمحمد  و یا انتخاب یک اثر آزاد باید یک اثر را طراحی صحنه و لباس نمایند.

برای شرکت در بخش سوم از این سمپوزیوم باعنوان ایده تا اجرا؛ الزام به شرکت در «کارگاه از ایده تا اجرا» است. برای شرکت در این بخش، باید با نگارش ایده و خلاقیت مورد نظر و تحلیل آن، زیر نظر اساتید کارگاه، به طراحی و ساخت آن بپردازند. در طول کارگاه آثار خلاقانه‌ی متناسب با این بخش انتخاب و برای داوری داوران سمپوزیوم ارائه خواهد شد.

بخش چهارم طراحی تا اجرا؛این بخش شامل طراحانی است که طراح صحنه، طراح لباس و یا طراح صحنه و لباس یک اثر اجرایی در یکی از سالن‌های معتبر بوده و یا در جشنواره‌های داخلی و خارجی حضور داشته‌اند.

و بخش پایانی علمی و آموزشی؛ شامل برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌‌ها، سخنرانی‌ها، نمایشنامه‌خوانی‌ و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی می باشد که علاقمندان با نام‌نویسی از طریق  سایت سمپوزیوم میتوانند در آن شرکت نمایند.

اولین سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران فروردین ماه ۱۳۹۵ در تهران برگزار می شود و هر متقاضی می‌تواند با یک اثر در این سمپوزیوم شرکت نماید.

همچنین مهلت نام‌نویسی و ارسال آثار در بخش مقاله‌های علمی پژوهشی تا  روز شنبه ۲۹ اسفند‌ماه و سایر بخش‌ها تا روز جمعه ۲۱ اسفند‌ماه ۱۳۹۴ می باشد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اطلاعات تکمیلی به سایت www.tiscd.comمراجعه نمایند.