فعال اصلاح طلب: در مقابل منافع ملی اصلاح طلبان گردن‌شان از مو باریک‌تر است

 قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: در مقابل منافع ملی اصلاح طلبان گردن‌شان از مو باریک‌تر است، اصلاح طلبان کشور و نظام را از خود می‌دانند و هر جا که فکر کنند منفعت ملی به حضورشان نیاز دارد حتما در صحنه حاضر می‌شوند.

به گزارش ایسنا  آذر منصوری در نشستی با عنوان «گام دوم راهبرد اصلاح طلبان در انتخابات» که به همت جمعیت زنان مسلمان نواندیش برگزار شد با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) اظهار کرد: از هرکسی که در راه آرمان‌های امام تلاش می‌کند متشکریم. امیدواریم که حرکت های انقلابی که اوج آن حرکت اصلاح طلبانه است را شاهد باشیم.

وی در ادامه گفت: از نهضت مشروطه تا سقوط رژیم گذشته ۲۴ مجلس داشتیم. ۹ مجلس هم بعد از انقلاب اسلامی با توجه به نگاه و نگرش امام (ره) که فرمودند مجلس یکی از ارکان مهم نظام است تشکیل شد. بعد از نهضت مشروطه خواهی و پذیرش دولت وقت تا زمان رضاشاه مجالس ما روندی طی کردند که به جای پیگیری و پاسخگویی مطالبات مردمی از جایگاه رژیم و حامیان خود حفاظت می‌کردند.

وی ادامه داد:‌ همین امر باعث شد تا جایگاه مجلس استحاله شود. مجلس خاصیت و اثر خود را از دست داد، فرمایشی و در اختیار حکومت وقت شد. بدترین مجلسی هم که تا قبل از انقلاب داشتیم مجلس بیست و هشتم بوده است که با کمک حزب حکومت ساخته رستاخیز و با حمایت ساواک ایجاد شد. نیروهایی وارد مجلس شدند که با ساواک هماهنگ بودند. حکومت پهلوی نمی خواست مجلسی شکل بگیرد که مخالف او باشد.

منصوری با بیان اینکه تاریخ را نمی‌شود حذف کرد ادامه داد: با انقلاب اسلامی وابستگی‌های مجلس به حکومت تمام شد و مجلس‌ها براساس آرا و خواسته مردم شکل می‌گرفتند. مجلس‌ها براساس مردم سالاری که از مبانی اعتقادی انقلاب است با تاکید بر رای و نظر مردم تشکیل شدند.

وی گفت: ۳۷ سال از انقلاب گذشته، باید با افتخار بگوییم که کشور ما در مقایسه با کشورهای همسایه یکی از باثبات‌ترین و امن‌ترین کشورها در منطقه است. امنیتی که در ایران است انصافا با هیچ کشوری در منطقه قابل قیاس نیست. این امنیت هم با آگاهی و مسئولیت‌پذیری مردم به وجود آمده است که در بدترین بزنگاه‌ها بهترین واکنش را از خود نشان دادند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: این مردم مرحله به مرحله آمدند و مسئولانه تصمیم گرفتند. بگذریم از نقاطی در تاریخ‌مان که به دلیل اشتباهات استراتژیک تصمیم گیران اتفاقاتی اشتباه در این کشور رخ داد. اصلاح طلبان کشور و نظام را از خود می‌دانند و در مقابل منافع ملی گردن‌شان از مو باریک‌تر است. آنجایی که فکر می کنیم برای منافع ملی باید حضور پیدا کنیم حاضر می‌شویم. سال ۹۲ در شرایطی وارد انتخابات شدیم که همه مردم از وضعیت سیاست داخلی ناامید بودند. بعد از ۸ سال بحران ‌سازی پیروزی دولت روحانی در انتخابات سال ۹۲ رخ داد.

این عضو شورای سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان با انتقاد از عملکرد دولت سابق تصریح کرد: امروز در مقطعی هستیم که قبل از انتخابات سال ۹۲ با آن مواجه بودیم. سال ۹۲ بحث کردیم که آیا باید کشور را به حال خود رها کنیم، آن هم با توجه به ۶ قطعنامه‌ای که علیه ایران صادر شد و طرف مسئول ایرانی آن‌ها را کاغذپاره می‌خواند. سوال می‌شد که ما باید عطای انتخابات را به لقایش ببخشیم یا در انتخابات حضور پیدا کنیم.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با بیان اینکه هیچ کس فکر نمی‌کرد روحانی رییس جمهور شود تصریح کرد: اجماع اصلاح طلبان کاری کرد که روحانی در حالی که هیچ کس فکر رییس جمهورشدنش را نمی‌کرد دولت یازدهم را در دست گرفت. در شرایط فعلی هم مثل بزنگاه سال ۹۲ هستیم. مردم این مجلس فعلی را نمی‌خواهند. دنبال تغییر مجلس هستند. روز یکشنبه‌ای که برجام نهایی شد و می‌توانست روز شیرینی برای مردم باشد شوک رد صلاحیت‌ها به مردم وارد شد. ما نمی‌خواهیم عقب گرد کنیم. گام دوم را در اسفند ۹۴ برمی‌داریم.

منصوری خاطرنشان کرد: جملات تاریخی مثل میزان رای ملت است. رای ملت حق الناس است حتی اگر به نظام اعتقاد ندارید در انتخابات شرکت کنید و اینکه رهبر یک کشور می گوید من یک رای دارم باعث می‌شود که دموکراسی در این کشور ادامه پیدا کند.

این عضو شورای سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان با اشاره به راهبرد گام دوم اصلاحات در انتخابات پیش رو گفت: گام دوم هم برای کشور ، هم برای دولت و هم برای اصلاح طلبان بسیار مهم است. باید گام دوم درست برداشته شود. کی اصلاح طلبان خواسته‌اند که مجلسی مانند مجلس ششم داشته باشند؟ اصلاح طلبان مجلسی مطابق با شرایط سال ۱۳۹۴ می‌خواهند. رویکرد ما مشارکت حداکثری است و می‌خواهیم تندروهایی را که مسئول کشور را می‌خواهند با سیمان دفن کنند از مجلس بیرون کنیم.

وی در پایان گفت: چرا کسانی که دولت را تضعیف می‌کنند به فکر شرایط منطقه نیستند در چنین شرایطی باید به فکر وحدت و مشارکت باشیم. در این انتخابات برای حفظ امنیت کشور به مشارکت حداکثری نیاز داریم. اصلاح طلبان ثابت کردند اولویت اصلی برای آن‌ها منافع جناحی نیست. اوج عقلانیت آن‌ها را در سال ۹۲ دیدیم. ما از تجارب تلخ گذشته درس گرفته‌ایم.