محمد هاشمی در گفتگو با "همیاری": بحث رقابت آیت‌الله هاشمی و روحانی برای به دست آوردن رای اول تهران، توطئه‌ای انگلیسی از سوی رقیب است/ مخالفین امام امروز تبدیل به مخالفان هاشمی شده‌اند/ سبد رای اصول‌گرایان ۲۰ درصد است

محمد هاشمی تحلیلگر و رئیس دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فضای انتخاباتی کشور در آستانه انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری گفت: رقابت در انتخابات چندان عادلانه نیست. در فهرست اصول‌گرایان افراد شناخته شده و باسابقه‌ای حضور دارند اما در فهرست اصلاح‌طلبان به دلیل رد صلاحیت‌ها افراد کمتر شناخته شده‌ای حضور دارند و این باعث شده است دو فهرست که از نظر وزن سیاسی باهم متفاوت هستند با هم رقابت کنند.

رئیس سابق سازمان صداوسیما در مصاحبه با خبرنگار همیاری خاطر نشان کرد: سبد رای اصول‌گرایان در انتخابات حدود ۲۰ درصد است و جریان اعتدال و اصلاحات حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد ضریب نفوذ اجتماعی دارد.

“سرپرست  وزرات خارجه در دولت رجایی” تصریح کرد: با این حال و با وجود این رقابت نابرابر اگر مردم در انتخابات شرکت کنند و به همه اعضای لیست جریان اعتدال و اصلاحات رای دهند، این جریان پیروز انتخابات خواهد بود.

وی در مورد چرایی فاصله بخشی از چهره‌های شناخته شده اصول‌گرا ( روحانی، هاشمی، لاریجانی، مطهری و جلالی) از این جریان گفت: به دلیل تندروی‌ها و افراط‌گری‌های این جریان در سال‌های گذشته، باعث شد بزرگان این جریان نتوانند با اصول‌گرایان کار کنند.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ۱۰ سال گذشته همه نهادها در اختیار اصول‌گرایان بوده و در کشور قدرت بلامنازع داشتند و کارنامه بدی را از خود به جای گذاشتند. تورم، گرانی، بیکاری، ناهنجاری‌های اجتماعی، طلاق و … حاصل دوران مدیریت این افراد است.

محمد هاشمی ادامه داد: عملکرد بد در زمینه اقتصادی و سوءمدیریت درمسائل سیاسی باعث شد تا بزرگان این جریان یا جدا شوند یا به رقیب بپیوندند و یا جریان مستقلی برای خود ایجاد کنند.

“قائم مقام سابق وزیر خارجه” در مورد شایعه رقابت روحانی و هاشمی برای کسب رای بیشتر در انتخابات خبرگان گفت: انگلیسی‌ها جمله معروفی دارند که «تفرقه بینداز و حکومت کن». مخالفان روحانی و هاشمی با این شیوه انگلیسی به دنبال ایجاد اختلاف میان این دو هستند.

وی ادامه داد: هاشمی همیشه از روحانی حمایت کرده است و برای او و همچنین برای رئیس جمهور، رای اول شدن در تهران اصلا مهم نیست و برایشان اهمیت ندارد.

“معاون نخست وزیر در دولت رجایی” در مورد حمله‌های اخیر به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات خبرگان گفت: حمله به هاشمی به خاطر اثرگذاری، توانایی و سابقه انقلابی اوست.

برادر آیت‌الله هاشمی افزود: کسانی که امروز به هاشمی حمله می‌کنند نه سابقه انقلابی دارند، نه در جبهه حاضر بودند حتی مخالف امام بودند. مخالفین هاشمی همیشه می‌گویند او «خاکریز اول» است و برای زدن نظام باید از خاکریز اول یعنی هاشمی عبور کنیم.

رئیس سابق صداوسیما ادامه داد: آنها اول هاشمی را می‌زدند تا بتوانند امام را بزنند. هاشمی را می زدند تا رهبری را بزنند.