مطهری: لژیونرها باعث صعود این تیم نمی‌شدند

ارسلان مطهری با دو گلی که برای تیم امید به ثمر رساند و نمایش درخشانش در مسابقات قطر یکی از ستاره‌های تیم امید بود.

به گزارش “ورزش سه”، مطهری که تاکید دارد در بازی آخر با ژاپن دچار بدشانسی شده‌اند، می‌گوید خیلی به صعود به المپیک امیدوار بودند ولی بدشانسی مانع این امر شد.

عملکردمان در بازی اول متوسط بود

در مورد بازی اولمان در قطر باید بگویم که داشتیم به شرایط عادت می‌کردیم و با توجه به اینکه در فینال غرب آسیا مقابل سوریه به میدان رفتیم، شناخت قبلی نسبت به آنها داشتیم. در آن بازی نه بد بودیم نه خوب بودیم ولی توانستیم از موقعیت‌هایمان استفاده کنیم.

شرایط جوی در بازی با قطر اذیتمان کرد

در مورد دیدار دوم یعنی بازی با قطر باید بگویم ما در نیمه اول تحت تاثیر شرایط جوی بودیم و این موضوع خیلی اذیتمان کرد و شرایط جوی درست شبیه بازی نفت‌تهران مقابل الاهلی بود. در آن دیدار هم رطوبت اذیتمان کرد. به این صورت نیمه اول را به گونه ای از دست دادیم. اما همه دیدند که در نیمه دوم خیلی خوب کار کردیم و پنالتی هم زدیم که اگر گل می‌شد خیلی خوب بود. البته شاید هر کس دیگری هم به جای روزبه چشمی پشت آن ضربه می‌ایستاد گل نمی‌شد ولی در کل اگر پنالتی‌مان تبدیل به گل می‌شد، شرایط ما فرق می‌کرد. ما می‌توانستیم در بازی قطر به کسب تساوی هم برسیم یا حتی ببریم.

می گفتند چین را هم نمی‌توانید ببرید

من یک گله دارم؛ قبل از بازی سوممان با چین صحبت‌هایی شنیده شد مبنی بر اینکه این‌ها چین را هم نمی‌توانند ببرند. درست است در دیدار با چین خیلی خوب نبودیم ولی خدا را شکر بردیم.

برخی با صحبت‌هایشان ته دلمان را خالی کردند

اوج کار بازی با ژاپن بود و تک تک اعضای تیم امید اهمیت این بازی را درک کرده بودند، ما همدل شده بودیم ژاپن را ببریم. همانطور که همه دیدند ما در طول ۹۰ دقیقه یک فرصت هم به ژاپن نداده ایم. آنها در کل وقت قانونی یک فرصت صددرصد داشتند که به دست اخباری برخورد کرد و یک توپ شان از کنار دروازه رد شد که اصلا نمی‌تواند اسمش را موقعیت گذاشت. ما مطمئن بودیم که ژاپن را می‌بریم ولی از بیرون خیلی‌ها با صحبت‌هایشان ته دل ما را خالی می‌کردند و می‌گفتند اگر تیم امید ۳، ۴ گل از ژاپن نخورد باید خدا را شکر کرد. بعد هم که لبخند داشتن من در حین بازی را سوژه کردند و می‌گفتند چرا مطهری می‌خندد. من به عینه دیدم که خیلی از بازیکنان به دلیل حرف‌هایی که قبل از بازی زده می‌شد، شرایط روحی خوبی ندارند و من می‌خواستم با خندیدنم روحیه آنها را عوض کنم. واقعا در آن بازی خیلی بدشانس بودیم و توپ‌هایمان درون دروازه رفت. دو تا موقعیت خودم داشتم که متاسفانه نتوانستم تبدیل به گل کنم و شرمنده ایرانی‌ها شدم نه ایرانی‌نماها.

تعویض‌هایمان تمام شده بود و با درد بازی کردم

وقتی در وقت‌های اضافه بازی با ژاپن یک بر صفر عقب افتادیم، باز هم موقعیت داشتیم یعنی خود من یک موقعیت داشتم. آن هم نه موقعیت صددرصد بلکه ۲۰۰ درصد، یک موقعیت هم محسن کریمی داشت که اصلا نمی‌دانم به کجای دروازه‌بان خورد. در ۱۰ دقیقه پایان بازی نیز من در برخورد با گلر ژاپن دچار مصدومیت شدم و کمی از دوندگی خط جلویی ما کم شد و متاسفانه نمی‌توانستم بگویم من را تعویض کنند زیرا تعویض‌های ما تمام شده بود. من واقعا با درد بازی کردم.
بعضی‌ها اعتقاد داشتند در گروه راحتی قرار داریم

باور کنید ما مطمئن بودیم ژاپن را شکست می‌دهیم و در ۹۰ دقیقه کار را تمام می‌کنیم. عربستان با آن همه هزینه‌ای که کرده بود نتوانست از گروه خود بالا بیاید آن وقت عده ای به ما می‌گفتند، گروه شما خیلی راحت است، در صورتی که اصلا اینطور نبود. چین در تورنمنت لندن بازی کرده و با اختلاف یک گل باخته بود و کلا خیلی‌ها در این وسط بی معرفتی کردند.

مطمئن بودیم ژاپن را می‌بریم اما …

مهمترین بازی ما با ژاپن بود آنقدر که اعتقاد داشتیم این تیم را شکست می‌دهیم، اگر با ضعیف‌ترین تیم هم بازی داشتیم انقدر مطمئن نبودیم که می‌بریم. ما نیمه دوم بازی با عربستان و ژاپن دیدیم و ژاپن زیر ۱۰ تا موقعیت نداشت و آنها از روی شکم سیری و اینکه ۲ ـ ۱ جلو بودند، یکسری از توپ‌هایشان را بیرون می‌زدند آن وقت در دیدار با ما یک فرصت هم به زور به دست آوردند و متاسفانه ما در ۳۰ دقیقه آخر باهوش نبودیم و توان بدنی‌مان تحلیل رفته بود و در طول ۹۰ دقیقه خیلی بدشانسی آوردیم.

در ضمن باید بگویم ما گل هایی در طول آن ۳۰ دقیقه گل  دریافت کردیم که شاید هزار بار دیگر هم پیش بیاید از آن گل ها نخوریم و گرفتن آن شوت ها واقعا سخت بود.

در وهله اول موفقیت تیم برایم مهم است

تمام تلاشم را در بازی‌ها گذاشتم و با تمام وجودم می‌خواستم به تیمم کمک کنم ولی گل زدن مهم نیست، مهم این بود که تیم بتواند نتیجه بگیرد. از من می‌پرسیدند دوست داری آقای گل شوی یا خیر؟ من هم جواب می‌دادم اصلا برایم مهم نیست و دوست دارم در وهله اول به تیمم کمک کنم.

برای المپیک برنامه‌ریزی کرده بودیم

ما با تمام قوا برای قهرمانی آسیا می‌جنگیدیم و داشتیم به آن گروهی که قرار است در المپیک به آن بخوریم، فکر می‌کردیم و اینکه با خودمان فکر می‌کنیم باید دقیقا آن موقع چکار کنیم؟ خود من ۲ گل زدم ولی در بازی آخر بدشانسی آوردم. یعنی همه بدشانسی آوردند. ضربه سر علی کریمی که در درون دروازه جا نگرفت. از هر هزار ضربه آن مدلی یکی از آنها خراب می‌شود.

حذف تیم امید را تقصیر خاکپور نیاندازید

به دلیل اینکه از آقای خاکپور انتقاد کردند واقعا ناراحت شدم خیلی چیزها از ایشان یاد گرفتیم، ما موقعیت‌ها را گل کردیم و بدشانس بودیم و عدم نتیجه‌گیری تقصیر کل تیم بود وگرنه آقای خاکپور بهترین ترکیب را گذاشته بود  و همه هم خیلی خوب کار کردند. ما نباید از آقایان خاکپور و کاشانی ایراد بگیریم. آقای خاکپور هم از لحاظ فنی خیلی خوب است و هم از لحاظ رفتاری و واقعا از او تشکر می‌کنم. رفاقت ایشان با بچه‌ها مثال زدنی بود و همه ما به این نتیجه رسیده بودیم که باید به زمین برویم و برای حفظ آبروی خودمان بجنگیم و تنها دلیلی که در بازی آخر نگذاشت ما به هدفمان برسیم، بدشانسی بود. وگرنه ما هر چه داشتیم گذاشتیم و نباید باخت را تقصیر کسی انداخت.

افرادی تلاش ما را دیدند و به روی خود نیاوردند

در مورد کسانی که از الفاظ زشتی راجع به بازیکنان تیم امید استفاده می‌کنند، باید بگویم اگر این آدم‌ها ایرانی باشند و تلاش ما را به چشم دیده باشند، چنین صحبت‌هایی را انجام نمی‌دهند ما شرمنده ایرانی‌ها هستیم. آن کسانی که تلاش ما را دیدند، می‌آیند و دلداری می‌دهند. ولی کسانی که تلاش ما را دیدند به روی خودشان نمی‌آورند، همان اول گفتم ایرانی‌نما هستند. آنها دقیقا کسانی هستند که حتی اگر ما به المپیک هم صعود می‌کردیم، می‌گفتند این تیم خوب نیست و شانسی به المپیک رفته.

لژیونرها خودشان نخواستند همراهی مان کنند

هر کس که بخواهد به تیم‌ملی بیاید باید این کار بکند و هرچه دارد نیز بگذارد. ما باید تمام مردم ایران را خوشحال کنیم و تیم امید وابسته به شخص نیست. کسانی که می‌گویند که اگر لژیونرها بودند شرایط عوض می‌شد باید به آنها بگویم که در تهران و بازی با عربستان لژیونرها همراهی مان کردند، پس باید با اختلاف ۵ گل یا حداقل یک گل عربستان را می‌بردیم، پس چرا نبردیم و به عنوان تیم اول صعود نکردیم؟ در ضمن آنها با ما هماهنگ نبودند در خیلی از اردوها حضور نداشتند و کادرفنی تیم امید تا لحظه آخر گفت که لژیونرها بیایند حتی با باشگاه‌های آنها نیز صحبت کردند پس چرا نیامدند؟ من وقتی بازیکن یک تیم هستم به آن تیم تعهد دارم و نمی‌توانم برایش شرط بگذارم.

مصدوم هستم و هنوز درد دارم

از آقای منصوریان اجازه گرفتم دیروز و امروز را استراحت کنم و فردا در تمرین نفت حاضر می‌شوم ولی به دلیل همان مصدومیتی که به شما گفتم هنوز هم درد دارم. مچ جوری در بازی با ژاپن برگشت که الان به زور راه می‌روم. تمام تلاشم را می‌کنم به دیدار با سیاه جامگان برسم.