موسی قربانی: نگاه برخی تهرانی‌ها به ماهواره و غربی‌هاست/ تهران شهر اصلاح‌طلبان است/ لاریجانی به وقتش اصول‌گراست/ عارف ادعایی در مورد ریاست مجلس نداشته باشد

موسی قربانی نماینده ۴ دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران گفت: این شهر همیشه در انتخابات‌ها وضعیت خاصی داشته است. اگر آرای خاموش این شهر که همان کسانی هستند که نگاهشان به غرب و ماهواره است در انتخابات شرکت کند، اصلاح‌طلبان پیروز خواهند شد.

این فعال سیاسی اصول‌گرا در مصاحبه با خبرنگار همیاری توضیح داد: اگر مشارکت در تهران حدود ۳۰ یا ۳۵ دصد باشد که همان آراء سنتی انتخابات است، اصول‌گرایان در تهران پیروز هستند اما اگر مشارکت بالای ۴۵ درصد برسد معمولا اصلاح‌طلب‌ها رای می‌آورند.

وی ادامه داد: به طور مثال در انتخابات سال ۸۸ آرای میرحسین موسوی تنها در تهران از احمدی نژاد بیشتر بود.

موسوی قربانی با بیان اینکه اگر پایتخت نشین‌ها در انتخابات شرکت کنند می‌شود گفت تهران شهر اصلاح‌طلب‌هاست خاطر نشان کرد: در تهران آدم‌هایی هستند که نگاه شان به ماهواره و سیاست‌های غرب است.

نماینده دوره پنجم شورای اسلامی افزود: با این سبد رای اما نمی‌توان گفت آنها ضدانقلاب هستند ولی افرادی را قبول دارند که اصلاح‌طلبی آنها در بالاترین حد خود قرار دارد.

این نمایندگان اصول‌گرای مجلس ششم گفت: در سایر نقاط کشور اصول‌گرایان مورد قبول مردم هستند و اگر برخی اختلاف‌های درون جناحی نبود قطعا اکثر استان‌های کشور در اختیار اصول‌گرایان بود.

وی ادامه داد: پیروزی اصول‌گرایان در انتخابات مجلس دهم واضح است. نمی‌‍شود به واسطه پیروزی در تهران بگوییم اصول‌گرایان رقابت را به اصلاح‌طلبان واگذار کرده‌اند.

قربانی در مورد دلیل حضور بسیاری از چهره‌های سرشناس اصول‌گرا در انتخابات تهران گفت: برخی از آقایان برای خود جایگاه کاذبی قائل هستند. برخی‌ها بعد از دو دوره نمایندگی احساس می‌کنند وزنشان بالاتر رفته و تصمیم می‌گیرند از تهران نامزد انتخابات شوند.

نماینده مجلس‌های هفتم و هشتم شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نمایندگی در تهران به مراتب راحت تر از نمایندگی در شهرستان است. در تهران کسی برخلاف شهرستان‌ها کاری با نمایندگان ندارد و آنها راحت به کارهای خود می‌رسند. در شهرستان‌ها مردم از نمایندگان خود توقعات بزرگ و کوچک دارند که در تهران اینگونه نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عدم حضور باهنر در انتخابات به این دلیل بود که او فکر می‌کرد اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات هستند گفت: باهنر آدم سیاسی است و اگر به این دلیل هم در انتخابات حاضر نشده بود، کاری عاقلانه و منطقی انجام داده است.

معاون سابق دیوان عدالت اداری در مورد جایگاه علی لاریجانی در فضای سیاسی کشور نیز گفت: او جزء نیروهای اصول‌گراست اما اصول‌گرایی که اهل تعامل با دولت و جریان اصلاحات است. لاریجانی به وقتش اصول‌گراست.

قربانی در مورد احتمال ریاست عارف در مجلس دهم تصریح کرد: او بهتر است که از این حرف‌ها نزند. چون ایشان برای ریاست مجلس رای نخواهد آورد.

این فعال سیاسی اصول‌گرا افزود: با توجه به تخصص عارف او می‌تواند بر کرسی ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس تکیه بزند.به نفع عارف است که ادعایی در مورد ریاست مجلس نداشته باشد.