نخستین جشنواره هنروتجربه برگزار می‌شود/ حذف از جشنواره فیلم فجر

همیاری – پس از برگزاری دوره سی و چهارم جشنواره فیلم فجر و حضور ۱۱ فیلم در بخش هنر و تجربه جشنواره، انتقادات و مطالب مختلفی در مورد کیفیت این آثار، حضور این بخش در جشنواره و اهمیت آن به میان آمد.

اما هوشنگ گلمکانی، عضو شورای سیاست گذاری گروه سینمایی هنر و تجربه اخیرا در گفت و گو با این گروه اعلام کرده است از سال آینده جشنواره مستقل «هنروتجربه» برگزار می‌شود.

این منتقد مطرح سینما در بخشی از صحبت هایش تاکیده کرده است: «به دوستداران و دست‌اندركاران این نوع فیلم‌ها مژده می‌دهیم كه قرار است از سال آینده جشنواره مستقل و بین‌المللی سینمای هنروتجربه برگزار شود. به این ترتیب بخش هنرو تجربه در جشنواره فجر حذف می‌شود و حضور گروه هنروتجربه در جشنواره فجر احیانا فقط در حد انتخاب دو فیلم از كل آثار شركت‌كننده در جشنواره به عنوان «برگزیده‌های هنروتجربه» خواهد بود؛ مثل همین اتفاقی كه امسال در در جشنواره‌های فیلم كوتاه و سینماحقیقت افتاد.»

حدود ۲ سال پیش با راه اندازی گروهی به نام هنر و تجربه بخشی از سینمای تجربی و مستقل کشورمان که تاکنون مجال دیده شدن و به ویژه اکران عمومی را نداشتند به این فرصت مهم دست یافتند.

گروه سينماهاي «هنر و تجربه» تلاشي براي نمايش آن دسته از فيلم‌هاي باارزشي در ميان فيلم‌هاي غيرتجاري است كه اکران‌شان مي‌تواند جايگاه شايسته و درخور سازندگان آن‌ها را در جامعة سينمايي روشن كند و به ارتقاي دانش سينمايي تماشاگران و ارتقاي كيفيت هنري سينماي ايران كمك كند.

در اين طرح «فیلم هنری» به اثري سينمايي – در هر قالب زماني كوتاه و بلند و داستاني و مستند و انيميشن و… – گفته مي‌شود كه فرم و محتوای آن تمایلات و حساسيت‌ها و كنجكاوي‌هاي زیبایی‌شناسانة تماشاگران را برانگيزد و ذوق و سليقة بصري آنان را ارتقا دهد. «فیلم تجربی» نيز به فیلمی اطلاق می‌شود که شيوه‌های تازه‌اي در بیان و روايت سینمایی در آن تجربه شده باشد كه سينماي تجاري و عامه‌پسند به سوي آن نمي‌رود. البته برخي از فيلم‌هاي متفاوت و برتر سينماي بدنه هم كه حاوي جنبه‌هاي هنري و تجربي هستند و به دليلي امكان اين را دارند كه جايي در اكران سينماي بدنه پيدا كنند، مي‌توانند در چارچوب اين طرح نيز به نمايش درآيند.

حال با توجه به استقبال نسبتا خوب مخاطبان علاقه مند از آثار گروه هنر و تجربه و نظرات متفاوت نسبت به حضور این آثار در جشنواره فیلم فجر ، باید دید برگزاری نخستین جشنواره این آثار هنری چه بازخوردها و واکنش هایی را در پی خواهد داشت.