نهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران برگزار شد

همیاری- امروز نهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر ایران با عنوان “راهنما: کلید توسعه پایدار صنعت گردشگری” در موزه ملی ایران برگزار شد.

در این گردهمایی که با حضور فعالان صنعت گردشگری به مناسبت روز جهانی راهنمایان توسط جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی برگزار شد، نوکنده مدیر موزه ملی ایران ضمن خوشامدگویی به حاضرین در همایش گفت: این گردهمایی فرصت مغتنمی است که ارتباط دوسویه میان موزه ها خصوصا موزه ملی و راهنمایان گردشگری بیش از پیش توسعه یابد.

 وی با اشاره به اینکه بعد از زمان افتتاح موزه پیش از تاریخ و بازگشایی موزه دوران اسلامی نیاز به برقراری رابطه دوسویه میان موزه ملی ایران و جامعه راهنمایان احساس شد، به همین علت در مهرماه امسال اولین دوره آموزشی توسط اساتید مجرب موزه ملی ایران برای راهنمایان برگزار شد. همچنین این موزه در نظر دارد برای سال آینده اولین گردهمایی را با موضوع موزه ها و گردشگری فرهنگی را برگزارکند که شرکت در آن گردهمایی می تواند برای راهنمایان فرصت مناسبی باشد.

 در ادامه رجبی، دبیر این گردهمایی و عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان گردشگری، ایجاد هویت شغلی، پویاتر شدن راهنمایان، مورد توجه قرار گرفتن این شغل در اذهان مدیران دولتی و خصوصی و … را از جمله اهداف برگزاری این همایش دانست و گفت: جامعه راهنمایان از مسئولین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقاضای حمایت همه جانبه دارد و همچنین ایجاد امنیت شغلی و تاسیس شبکه رسمی رادیو و تلویزیونی ملی گردشگری نیز از دیگر درخواست های جامعه راهنمایان است که اعضای جامعه مذکور امیدوارند این درخواست ها با رسیدگی مسئولین محترم به زودی محقق شود.

در این گردهمایی دو پنل تخصصی نیز تشکیل و در خصوص مسایل و مشکلات راهنمایان کشور در تورهای ورودی و خروجی بحث و بررسی شد.

در پایان این همایش از برگزیدگان جامعه راهنمایان، فعالان عرصه گردشگری و ۴ نفر از راهنمایان موزه ملی ایران با اهداء لوح تقدیر تشکر و قدردانی شد.

در “پنل تورهاي خروجي” دكتر انصاري رييس هيات مديره گروه گردشگري ماركوپولو، خسروآبادي مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران، صدرنيا رييس پيشين جامعه راهنمايان ( پيسكسوت و استاد)، اباذري رييس هيات مديره انجمن صنفي دفاتر و گردشگري استان تهران و كرماني رييس هييت مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي ايران حضور داشتند.

همچنین در این گردهمایی دكتر حاتمي نماينده سازمان مردم نهاد چهار محال بختياري، دكتر رمضاني و دكتر افروند معاون گردشگري و سرمايه گزاري خراسان شمالي، كريمي رييس صدور ويزا و گذرنامه، دكتر تيموري مدير كل ارزيابي و خدمات گردشگري، پورفرج رييس هيات مديره جامعه تورگردانان، عبدالهي رييس هيات مديره جامعه راهنمايان، سرهنگ جهاني معاونت راهنمايي و رانندگي ناجا و كاظم نژاد رییس دفتر هماهنگي سازمان میراث فرهنگی حضور داشتند.

۲۱ فوریه مصادف با دوم اسفند روزجهانی راهنمایان گردشگری است. راهنمایان گردشگری به عنوان بخش مهم و فعال این صنعت نقشی راهبردی در کیفیت برگزاری تورهای توریستی و و رضایت گردشگران برعهده دارند. همیاری به بهانه این روز به سراغ چند تن از اعضای هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و گردشگری رفت و پای صحبت ها و درد و دل های آن ها نشست که در اینجا می توانید بخوانید.