نکات جالب درباره سخنران امروز راهپیمایی ۲۲ بهمن

لوئیس فراخان رهبر جنبش تلفیقگرایانه و عمدتاً آفریقایی آمریکایی امت اسلام  یکی از شخصیت های جنجال برانگیز سیاه پوست در آمریکاست که قرار است امروز بعنوان مهمان ویژه در مراسم راهپیمایی بیست و دو بهمن سخنرانی کند. 
به گزارش عصرخبر، به احتمال زیاد وجه غالب برای چنین انتخاب و دعوتی رویکردهای ضد آمریکایی و سخنرانی ها و مواضع مبرز ضد امپریالیستی این رهبر سیاهپوستان مسلمان آمریکاست، کسی که انگشترهای طلا به دست می کند و با وجودیکه در سال ۲۰۰۸ از باراک اوباما حمایت کرد اکنون او را اولین رئیس جمهوری یهودی این کشور می نامد. 
اما آنچه باعث شهرت لوئیس فراخان در آمریکا و جهان است، رهبری او بر حزب امت اسلامی نیست چه اینکه پیش از او الایجا محمد رهبر این حزب بود اما حتی به اندازه او مشهور نبود. آنچه باعث شد فراخان تبدیل به ستاره ای رسانه ای شود اتهام مشارکت او در ترور مالکوم ایکس دیگر رهبر و عضو بلندپایه امت اسلامی است که حتی شهرتش از الایجا محمد نیز بیشتر بود به گونه ای که در زمان حیات الایجا محمد حتی بسیاری از رسانه ها نیز گمان می کردند رهبر این حزب مالکوم ایکس است. 
در واقع لوئیس فراخان پس از ترور مالکوم ایکس در روز ۲۱ فوریه سال ۱۹۶۵ در محله هارلم و زمانی که به طرز فجیعی با ۲۱ گلوله در برابر زن و فرزندانش به خون غلطید معروف شد چرا که همان روز بتی ایکس همسر مالکوم انگشت اتهام را به سمت رهبران حزب امت اسلامی و شخص لوئیس فراخان  گرفت.  
بتی ایکس تنها کسی نبود که فراخان را به داشتن ارتباط با قتل مالکوم ایکس متهم می کرد. وب سایت هافینگتون پست در گزارشی که در آوریل سال گذشته منتشر کرد با اتکا به اظهارات توماس هاگان فردی که به اتهام قتل مالکوم ایکس به ۴۴ سال زندان محکوم شده بود ابعاد تازه ای از این ماجرا را روشن کرد. 
توماس هاگان در بخشی از گفتگوی خود با هافینگتون پست پس از رهاییاز زندان تاکید کرده است که ترور مالکوم ایکس بدون تردید یک اقدام انتقام جویانه از او بوده است چرا که به شدت علیه الایجا محمد رهبر پیشین امت اسلامی لب به انتقاد گشوده بود. 
هافینگتون در این گزارش پس از آن بالافاصله نقل قولی از لوئیس فراخان را آورده است که می گوید: بدون تردید هیچ مسلمانی نبود که عاشق الایجا محمد باشد و از کشته شدن مالکوم ایکس خشنود نشده باشد.
هافینگتون پست در این گزارش تاکید می کند که هاگان و دو سیاه پوست دیگری که در روز ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ مالکوم ایکس را با شلیک ۲۱ گلوله از پای در آورند تنها عروسک هایی بوده اند که عروسک گردان آنها همچنان بدون مجازات و آزادانه می گردد. 
درست یا غلط، خانواده مالکوم ایکس به این موضوع یقین دارند که قاتلان تنها الت دست بوده اند و حتی انگیزه های اسلامی و اعقتادی به الایجا محمد نیز نداشته اند و صرفا از سوی کسانی  برای این کار اجیر شده بودند. یکی از این افراد بتی ایکس همسر مالکوم ایکس بود که تا پایان عمر ۱۹۷۷ به ویژه لوئیس فراخان، رهبر فعلی این جنبش را مسئول مرگ همسرش می دانست. او بارها در برابر خبرنگاران آقای فراخان را به دست داشتن در مرگ شوهرش متهم کرد. این عداوت همیشگی حتی باعث شد که دختر دوم خانواده “قوبلای” (که نامش را مالکوم و بتی از قوبلای خان مغول قرض گرفته بودند) در سال ۱۹۹۵ به اتهام برنامه ریزی و توطئه برای قتل لوئیس فراخان، بازداشت شود.
گذشته از اینکه این اتهام علیه فراخان درست است یا غلط یک چیز حتمی است و اینکه فراخان در آمریکا چهره محبوبی نیست و هم در مسائل اعتقادی و هم در مسائل سیاسی اعوجاجات زیادی داشته است. او علاوه بر اینکه به مشارکت در قتل مالکوم ایکس متهم است به اشرافیت، تجمل گرایی و دور بودن از روح زندگی اسلامی از جمله سازده زیستی و مردمی بودن متهم است. 
برخلاف دیگر رهبران مسلمان سیاه پوست ازجمله مالکوم ایکس و الایجا محمد و پسرش وارث دین محمد که رهبر جریان اسلامی میانه رویی در امریکا را برعهده دارد، لوئیس فراخان در امارت مجلل و باشکوهی در شیکاگو و در میان خیلی از محافظان تا دندان مسلح زندگی می کند و کمتر بدون محافط در میان مردم ظاهر می شود. 
لوئیس فراخان در مسائل سیاسی اعوجاجات زیادی داشته است او اولین شخصیت برجسته اسلامی بود که از مسلمانان خواست تا در انتخابات پارلمانی سال ۱۹۹۲ شرکت کنند و خود از جمهوریخواهان حمایت کرد. 
او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۰ طرفدار جمهوریخواهان بود. 
در انتخابات سال ۱۹۸۸ و رقابت میان جرج بوش و کلینتون نیز از جرج بوش پدر حمایت کرد. 
پس از حملات یازده سپتامبر دولت آمریکا را مسئول این اقدام دانست و حملات ضد اسرائیلی خود را افزایش داد به طوری که در لیست سیاه سرمایه داران یهودی قرار گرفت.
با این همه او در انتخابات سال ۲۰۰۸ از باراک اوباما حمایت کرد و در یکی از سخنرانی هایش از اوباما با عنوان مسیح یاد کرد. 
باراک اوباما بلافاصله حمایت او را پس زد و سخنگوی او اعلام کرد نیازی به حمایت لوئیس فراخان ندارد .
فراخان اظهاراتش درباره حمایت از باراک اوباما را تکذیب کرد و گفت سعی کرده فقط درباره او سخن بگوید.
 در انتخابات سال ۲۰۱۲ نه تنها از باراک اوباما حمایت نکرد بلکه به خاطر حمایتش از جنگ لیبی او را اولین رئیس جمهور یهودی آمریکا نامید. 
او در سال ۲۰۱۱ هشدار داد که ممکن است خداوند بواسطه شیطنت های آمریکا این کشور را به بلا گرفتار کرده و با یک زلزله بزرگ نابود کند. 
فراخان همواره خود را منتقد سیاست های امپریالیستی آمریکا معرفی کرده است.
مروری بر زندگی لوئیس فراخان
–    او در ۱۱ می ۱۹۳۳ در محله برانکس در نیویورک به دنیا آمد
–    نام اصلی اش لوئیس اوژن ولکات و معروف به لوئیس ایکس است. از یک پدرجامائیکایی الاصل که پیش از تولد ازمادرش جدا شد و یک مادر کارائیبی
–    در ۱۳ سالگی و پس از مرگ ناپدری اش با مادر به بوستون آمد و به عنوان اولین نوازنده سیاه پوست در یک سمفونی شهر بوستون ویولن نواخت و بعدها نیز در سطح ملی با نوازندگی موفقیت هایی کسب کرد.
–    در مدرسه آمریکای لاتینی ها و پس از آن در دبیرستان انگلیسی ها درس خواند و دوره سه ساله تربیت معلم را به پایان رساند. 
–    در همان سنین به همراه خانواده اش در کلیسای پروتستان لاتین آمریکایی ها معروف به اپیسکوپلین حضور فعال داشت. 
–    در دانشکده تربیت معلم با بتسی راس اشنا و سپس ازدواج کرد. بتسی راس بعدها نام خود را به خدیجه فراخان تغییر داد. آنها هنوز با هم زندگی می کنند و صاحب ۹ فرزند هستند چهار پسر به نام های مصطفی، جاشوآ ناصر، ابنار و لوئیس جونیور و پنج دختر به نام های دونا، حنا، ماریا، فاطمه و خلده 
–    عامل اصلی آشنایی او با الایجا محمد و حزب امت اسلامی و نهایتا مسلمان شدنش موسیقی بود. 
–    دوست او که نوازنده ساکسیفون بود و مراوداتی با حزب امت اسلامی داشت فراخان را با الایجا محمد، رهبر بزرگ امت اسلام آشنا کرد.
–    لوئیس با خانواده اش به دیدار الایجا محمد رفتند در حالیکه او نیز مانند بسیاری دیگر تحت تاثیر شهرت مالکوم ایکس در رسانه ها گمان می کرد رهبر امت اسلام و سیاه پوستان مسلمان، مالکوم ایکس است. 
–    فراخان  در سال ۱۹۵۵ رسما به آیین اسلام مشرف شد و در همان سال نیز عضویت او در حزب امت اسلام به تصویب رسید
–    در ابتدا نام فامیل خود را به تبعیت از مالکوم ایکس و این ایده که هویت واقعی سیاه پوستان آمریکا توسط اربابان ظالم سفید پوستشان نا معلوم و زیر سوال است به ایکس تغییر داد و خود را لوئیس ایکس معرفی کرد اما بعد از چندی الایجا محمد نام او را فراخان ( به معنی محک ) گذاشت. 
–    الایجا محمد پس از آن او را میان عضویت در حزب امت اسلامی و ادامه موسیقی مختار کرد و او به شرط اینکه یک اجرای باشکوه دیگر داشته باشد این شرط را قبول کرد و موسیقی را کنار گذاشت
–    در اوایل دهه ۶۰ با مالکوم ایکس از دیگر رهبران و اعضای بلندپایه حزب امت اسلام که از کاریزمای بسیار بیشتری نزد سیاه پوستان برخوردار بود درگیر شد و در سخنرانی هایش صراحتا از او با عنوان خائن یاد می کرد. مالکوم ایکس در این سالها از حزب امت اسلامی فاصله گرفته بود و انتقادات صریحی را علیه الایجا محمد مطرح می کرد. 
–    در روز ۲۱ فوریه سال ۱۹۶۵ مالکوم ایکس ترور شد، بتی ایکس همسر مالکوم اولین کسی بود که انگشت اتهام را متوجه رهبران امت اسلامی و از جمله لوئیس فراخان کرد. 
–    در سال ۱۹۷۵ و در پی درگذشت الایجا محمد رهبری پسرش وارث دین محمد را نپذیرفت و خود را رهبر جماعت اسلام معرفی کرد. وارث دین محمد راه خود را از او جدا کرد و او را به افراط گرایی و حمایت از اسلام سنتی متهم کرد اما با او درگیر نشد. 
–    در دوازدهم ژانویه ۱۹۹۵ دختر مالکوم ایکس که مانند مادرش او را مسئول توطئه قتل پدرش می دانست اقدام به ترور او کرد که ناکام ماندو توسط پلیس بازداشت شد. 
–    لوئیس فراخان هم اکنون یک چهره مرموز، مظنون به قتل و در عین حال مشهور به واسطه مواضع جنجال برانگیزش علیه دولت آمریکا است. آخرین موضع گیری جنجال برانگیز او حمایت قاطعانه و بی دریغش از معمر قذافی رهبر سابق لیبی بود.