چشمه‌هایی اسرارآمیز به نام باداب سورت (+عکس)

همیاری – سفر به منطقه‌ای که در دومین جایگاه فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، بی‌شک جذاب و لذت بخش خواهد بود. باداب سورت توانست پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران به ثبت برسد. زیبایی این چشمه‌ها باعث شده تا باداب سورت پس از پاموک کاله ترکیه عنوان دومین چشمه آب شور جهان را هم از آن خود کند. در واقع با سفر به این منطقه شما از یک اثر طبیعی ملی که شهرت جهانی نیز دارد، بازدید کرده‌اید.

البته باداب‌سورت نسبت به بسیاری از دیدنی‌های کشورمان، شهرت بیشتری دارد و نام آن را بسیاری از مردم شنیده‌اند، اما هنوز هم معرفی آن و دیدنش خالی از لطف نیست. با این حال، باید به این اثر طبیعی ارزشمند و شکننده کشور احترام گذاشت تا نسل‌های بعد از آن بی‌نصیب نمانند.

برای دیدن این اثر زیبا باید سفری به شهر ساری داشته باشید. چشمه‌های باداب سورت، ۱۲چشمه با آب‌های مختلف را تشکیل داده است، که یکی از چشمه‌های اصلی آن آبی بسیار شور داشته که در فصل تابستان گردشگران به دلیل خواص درمانی بیشتر از آن استفاده می‌کنند. ۱۱چشمه دیگر باداب سورت، در کنار چشمه اصلی قرار گرفته و لقب اکسیر حیات را از آن خود کرده‌اند. این چشمه‌ها به رنگ نارنجی بوده و آب آن مزه‌ای ترش دارد.

این چشمه، طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی حوضچه‌هایی در اندازه و رنگ‌های مختلف ایجاد کرده است که اعجاب‌انگیز بودن باداب سورت را چند برابر کرده است.چشمه‌هایی که شما در پایین دست این منطقه مشاهده می‌کنید به دلیل ته نشین شدن رسوبات در حوضچه‌های بالایی آبی شفاف و زلال‌تر دارند.

باداب سورت مساحتی ۳هکتاری داشته که از شمال به ارتفاعاتی پوشیده از درختان سوزنی برگ ختم می‌شود و از جنوب نمایی از دره‌های پایین دست را به همراه دارد. اما اگر نگاهی به شرق این چشمه داشته‌باشید با ارتفاعاتی پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه روبه‌رو می‌شوید. اما با کمی تامل، با نزدیک شدن به غروب خورشید منظره زیبایی دیگر در انتظار شما خواهد بود.

زیبا‌ترین قسمت سفر شما به این منطقه در لحظه غروب خورشید خواهد بود. انعکاس نور خورشیده تابیده شده به حوضچه‌ها صحنه‌ای حیرت انگیز پیش چشم شما ایجاد می‌کند. باداب سورت در تمامی فصل‌ها زیبا بوده و گردشگران فراوانی را به خود می‌بیند اما به دلیل استفاده از آب چشمه‌ها، بهار و تابستان این منطقه بسیار شلوغ است.