اخبار مهم
Home / فرهنگی هنری / گزارش لحظه به لحظه‎ از اختتامیه جشنواره فیلم فجر/ برندگان سیمرغ را خواهید شناخت
resized_555273_444.jpg

گزارش لحظه به لحظه‎ از اختتامیه جشنواره فیلم فجر/ برندگان سیمرغ را خواهید شناخت

همیاری – مراسم پایانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر هم اکنون در سالن همایش های برج میلاد آغاز شده است.

در این مراسم مسئولانی چون علی جنتی وزیر ارشاد، حسین فریدون مشاور رییس جمهور، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی، حسین مسافرآستانه مشاور رییس سازمان سینمایی، مصطفی ابطحی رئیس موسسه رسانه‌های تصویری، حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز حضور دارند.

همچنین حضور سینماگران و هنرمندان در مراسم اختتامیه چشمگیر بود و حمید فرخ‌نژاد، مهتاب کرامتی، محمد معتمدی، رضا کیانیان، نیکی کریمی، ابوالحسن داودی، سید جمال ساداتیان، سیروس الوند، فرزاد موتمن، بهرام رادان، شهرام مکری، مجید مظفری، پرویز پرستویی، فرهاد اصلانی، طناز طباطبایی، نسیم ادبی و …. از جمله این افراد هستند.

در این دوره از جشنواره ۲۲ فیلم در بخش سودای سیمرغ و ۱۱ فیلم در بخش نگاه نو، ۱۱ فیلم در بخش هنر و تجربه حاضر بودند. همچنین امسال برای نخستین بار ۸ انیمیشین در جشنواره فیلم فجر حضور داشتند و مورد قضاوت قرار گرفتند. ۱۱ مستند هم در بخش سینما حقیقت سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشتند.

هیات داوران سودای سیمرغ متشکل از ابوالحسن داوودی، محمد داودی، مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، مهدی فخیم زاده و نیکی کریمی نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین را در بخش های مختلف به شرح زیر معرفی کرده اند که تا ساعتی دیگر نام برنده ها روبروی عنوان هر بخش قرار خواهد گرفت.

*بهترین کارگردانی:
 
نامزدها: کمال تبریزی برای کارگردانی فیلم “امکان مینا”، سعید روستایی برای کارگردانی فیلم “ابد و یک روز”، فرزاد موتمن برای کارگردانی فیلم “آخرین بار کی سحر را دیدی؟”، محمد حسین مهدویان برای کارگردانی فیلم “ایستاده در غبار”، سید رضا میرکریمی برای کارگردانی فیلم “دختر”

*بهترین فیلمنامه:

نامزدها: فرهاد توحیدی و مرتضی اصفهانی برای فیلمنامه “امکان مینا”، سعید روستایی برای فیلمنامه “ابد و یک روز”، امیر عربی برای فیلمنامه “آخرین بار کی سحر را دیدی؟”، مهران کاشانی برای فیلمنامه “دختر”، محمد حسین مهدویان برای فیلمنامه “ایستاده در غبار”

*بهترین فیلم:

نامزدها: منوچهر محمدی برای تهیه کنندگی فیلم “امکان مینا”، سعید ملکان برای تهیه کنندگی فیلم “ابد و یک روز”، فرزاد موتمن برای تهیه کنندگی فیلم “آخرین بار کی سحر را دیدی؟”، سید رضا میرکریمی برای تهیه کنندگی فیلم “دختر”، حبیب والی نژاد برای تهیه کنندگی فیلم “ایستاده در غبار”

*بهترین بازیگر نقش اول زن:

نامزدها: پریناز ایزدیار برای فیلم “ابد و یک روز”، ساره بیات برای فیلم “عادت نمی کنیم”، مینا ساداتی برای فیلم “امکان مینا”، طناز طباطبایی برای فیلم “خشم و هیاهو”، الهام کردا برای فیلم ” به دنیا آمدن”


*بهترین بازیگر نقش اول مرد:

نامزدها: فرهاد اصلانی برای فیلم “دختر”، پرویز پرستویی برای فیلم “بادیگارد”، رضا کیانیان برای فیلم “کفش هایم کو”، پیمان معادی برای فیلم “ابد و یک روز”، نوید محمد زاده برای فیلم “خشم و هیاهو”


*بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

نامزدها: بهنوش بختیاری برای بازی در فیلم “من”، مریلا زارعی برای فیلم “دختر”، ژاله صامتی برای فیلم “آخرین بار کی سحر را دیدی؟”، شبنم مقدمی برای فیلم های “زاپاس” و “نفس”، شیرین یزدان بخش برای فیلم “ابد و یک روز”

 
*بهترین نقش مکمل مرد:

نامزدها: حمیدرضا آذرنگ برای فیلم “عادت نمی کنیم”، امیر جدیدی برای فیلم “من”، سیامک صفری برای فیلم “آخرین بار کی سحر را دیدی؟”، آذرخش فراهانی برای فیلم “مالاریا”، نوید محمد زاده برای فیلم “ابد و یک روز”

*بهترین فیلمبرداری:

نامزدها: حمید خضوعی ابیانه برای فیلم “دختر”، هومن بهمنش برای فیلم “اژدها وارد می شود”، پیمان شادمان فر برای فیلم “خشم و هیاهو”، محمود کلاری برای فیلم “بادیگارد”، فرشاد محمدی برای فیلم “امکان مینا”

 
*بهترین تدوین:

نامزدها: سجاد پهلوان زاده برای فیلم “ایستاده در غبار”، بهرام دهقانی برای فیلم “ابد و یک روز”، سپیده عبدالوهاب برای فیلم “به دنیا آمدن”، هایده صفی یاری برای فیلم “لانتوری”، محمد رضا موئینی و هدی موئینی برای فیلم “امکان مینا”

 
*بهترین موسیقی متن:

نامزدها: کریستف رضایی برای فیلم “اژدها وارد می شود”، مسعود سخاوت دوست برای فیلم “نفس”، محمد رضا علیقلی برای فیلم “امکان مینا” و “دختر”، کارن همایونفر برای فیلم “بادیگارد”، پیمان یزدانیان برای فیلم “به دنیا آمدن”


*بهترین صدا:

نامزدها: بهمن اردلان و سید علیرضا علویان برای فیلم “بادیگارد، سعید بجنوردی و محمد رضا دلپاک برای فیلم “لانتوری”، حسین بشاش و آرش قاسمی برای فیلم “خشم و هیاهو”، امین میرشکاری و سید علیرضا علویان برای فیلم “ابد و یک روز”، مهرشاد ملکوتی برای فیلم “ایستاده در غبار”

*بهترین طراح صحنه و لباس:

نامزدها: محمد رضا شجاعی برای فیلم “ایستاده در غبار”، امیر حسین قدسی و نگار نعمتی برای فیلم “اژدها وارد می شود”، بهزاد کزازی برای فیلم “امکان مینا”، محسن نصراللهی و رعنا امینی برای فیلم “خشم و هیاهو”، اصغر نژاد ایمانی برای فیلم “نفس”

*بهترین چهره پردازی:

نامزدها: ایمان امیدواری برای فیلم های “زاپاس” و “بادیگارد”، عبدالله اسکندری و مهرداد میرکیانی برای فیلم “لانتوری”، شهرام خلج برای فیلم “ایستاده در غبار”، مهرداد میرکیانی برای فیلم های “نفس” و اژدها وارد می شود”، سعید ملکان برای فیلم های “ابد و یک روز” و امکان مینا”

 
*بهترین جلوه های ویژه میدانی و جلوه های ویژه بصری:

نامزدها: سید هادی اسلامی برای فیلم “بادیگارد (جلوه های بصری)، ایمان کرمیان برای فیلم ایستاده در غبار (جلوه های میدانی)، فرید ناظر فصیحی برای فیلم “نفس” (جلوه های بصری)، محمد رضا نجفی امامی برای فیلم رسوایی ۲ (جلوه های بصری)

**بخش نگاه نو (فیلم اولی ها):

سیمرغ بهترین کارگردانی: سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز

سیمرغ بهترین فیلم: سعید ملکان برای تهیه کنندگی فیلم ابد و یک روز

سیمرغ جایزه ویژه هیات داوران: محمد حسین مهدویان برای کارگردانی فیلم ایستاده در غبار

**بخش مستند:

بهترین فیلم: A157 به تهیه کنندگی بهروز نورانی پور

بهترین کارگردانی: مهرداد اسکویی برای کارگردانی فیلم رویاهای دم صبح

دستاورد فنی و هنری: رضا تیموری برای تصویربرداری مستند اهالی یک طرفه

** بخش هنر و تجربه:

بهترین فیلم: «نیمرخ‌ها» زنده‌یاد ایرج کریمی

بهترین کارگردانی:
سروش محمدزاده برای فیلم «چهارشنبه»

**بخش انیمیشن:

* انیمیشن برگزیده: «فهرست مقدس» به کارگردانی محمدامین همدانی

ضمن تقدیر از مجید اسماعیلی برای ساخت انیمیشن « پادشاه آب»، از حامد کاتبی برای «در مسیر باران» تقدیر شد.

حاشیه های مراسم :

۱۸:۵۰ درب های سالن اصلی همایش های برج میلاد به روی حاضران باز شده است و پیش بینی می شود تا دقایقی ذیگر مراسم پایانی سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر آغاز شود.

۱۹:۰۵ مراسم اختتامیه با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

اجرای مراسم اختتامیه جشنواره سی و چهارم را محمد سلوکی برعهده دارد.

مادر زنده یاد ایرج کریمی با حضور روی سن جایزه ویژه فیلم بخش هنر و تجربه برای فیلم «نیمرخ ها» را از دستان تهیه کننده این فیلم دریافت کرد.

پس از معرفی برگزیدگان بخش های مستند، انیمیشن و هنر و تجربه، محمد معتمدی خواننده مطرح موسیقی سنتی کشورمان به اجرای زنده پرداخت.

بهرام رادان در کنار محمد سلوکی برای معرفی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ روی سن حاضر شده است.

می فایل