یادآوری تولد خالق گوشی‌های پزشکی بر صفحه نخست گوگل

سالروز تولد رنه لاینک، مخترع گوشی پزشکی در طرحی در صفحه اول گوگل یادآوری شد. این پزشک خجالتی که از گذاشتن گوش بر سینه زنی که باید قلبش را معاینه می‌کرد، شرمگین بود ابزاری را اختراع کرد که همان گوشی پزشکی امروزی است.
 
به گزارش دویچه وله، موتور جستجوگر گوگل طرح صفحه ابتدایی خود را در روز پنجشنبه (۱۷ فوریه / ۲۸ بهمن) به تولد رنه لاینک، پزشک فرانسوی، اختصاص داد.
رنه لاینک مخترع گوشی پزشکی (استتوسکوپ) است. استتوسکوپ اکنون از جاافتاده‌ترین ابزار پزشکی است و خصوصا برای کودکان در کنار روپوش‌های سفید از نشانه‌های شناسایی پزشک محسوب می‌شود. اکنون ۲۳۵ سال از تولد لاینک می‌گذرد.
لاینک پزشکی را نزد یکی از اقوام خود در شهر نانت فرانسه آموخت و و سپس برای خدمت در طول انقلاب فرانسه به بیمارستان‌های ارتش پیوست. او در طول تحصیل و کار خود به عنوان پزشک نمونه مورد تقدیر قرار گرفت.
در سال ۱۸۱۶ خجالتی بودن رنه لاینک موجب شد ابزاری را اختراع کند که علم پزشکی هنوز هم از آن استفاده می‌کند. روزی زن جوانی که مشکل قلبی داشت و کمی هم درشت‌اندام بود، برای معاینه به دکتر لاینک مراجعه کرد، پزشک خجالت‌زده از معاینه معمول که شامل گذاشتن گوش روی سینه بیمار و گوش دادن به صدای قلب او بود خودداری کرد و برای معاینه به شیوه‌ی جایگزین اندیشید.
او با لوله کردن کاغذ و گذاشتن یک سر آن بر سینه زن توانست او را معاینه کند. بعدتر رنه لاینک از استوانه‌ای چوبی برای گوش دادن به صدای قلب استفاده کرد و از نتیجه آن که بهتر از گوش دادن به شیوه‌های معمول بود، شگفت‌زده شد. گفته می‌شود این ایده از آن جا به ذهن رنه لاینک رسید که او نوازنده فلوت بوده است و در کشف گوشی پزشکی نیز از همان مدل استفاده کرده است.
ابداع رنه لاینک فورا توجه دیگر پزشکان را جلب نکرد و آنها همچنان گوش دادن مستقیم به صدای قلب بیمار را کارگشاتر می‌دانستند. اما خود لاینک بر اهمیت اختراع خود باور داشت. او از آن به عنوان “بزرگ‌ترین میراث” زندگی‌اش یاد کرده است. این میراث گران‌بها البته طولی نکشید که ابتدا به دیگر نقاط فرانسه، سپس به کل اروپا و از آن‌جا به آمریکا راه یافت.
در ۱۸۵۲ پزشک دیگری به نام جرج کم‌من با افزودن دو گوشی به استوانه چوبی به آن شکل امروزی‌تر گوشی‌های پزشکی را بخشید.
واژه استتوسکوپ ریشه یونانی دارد و از ترکیب دو کلمه “استتوس” به معنی سینه و “سکوپ” به معنی معاینه ساخته شده است.
طرح صفحه ابتدایی گوگل را دودل (Google Doodle) می‌گویند. گوگل دودل تغییر موقتی لوگوی اصلی گوگل در صفحه اصلی‌اش است که جای آن را طرح‌هایی مرتبط با مناسبت‌های خاص مانند تولد اشخاص مهم جهان یا شروع سال نو و روزهای جهانی می‌گیرد.