یگانه عضو «شورای انقلاب» در راه پیمایی ۲۲ بهمن امسال که بود؟

 همیاری؛ مهرداد خدیر– حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در راه پیمایی ۲۲ بهمن امسال چنان به کام منتقدان و مخالفان تلخ نشسته که انگار این چهره پُرسابقه که در زمره موسسان نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌آید در ۳۶ سال قبل از این در راه پیمایی‌ها غایب بوده و نوبت اول است که شرکت می‌کند.

در فضای مجازی و گروه‌های تلگرامی نیز تصاویری منتشر کردند که کسانی که گرداگرد هاشمی رفسنجانی و در راه پیمایی در حال حرکت هستند نه مردم که محافظان آیت الله‌اند و باز انگار دیگر مقامات بی حاجب و رادع به میان مردم می آیند و از او نباید حفاظت شود!

  سخیف‌تر از همه تاکید‌شان بر اتومبیل او بود که از این ماشین پیاده شد یا بر آن خودرو سوار شد.

  کمتر کسی اما به این نکته توجه کرد که از ۱۵ عضو دایم شورای انقلاب و دو عضو موقت آن در سال های ۵۷ و ۵۸ تنها یک نفر از آنان در راه‌پیمایی سالگرد پیروزی انقلاب، شرکت می‌کند.

   از آن جمع آیت الله خامنه‌ای در جایگاه رهبری نظام قرار دارند و طبعا نمی‌توانند در راه‌پیمایی شرکت کنند، آیت الله موسوی اردبیلی نیز در قم زندگی می‌کند، عباس شیبانی هم در بستر بیماری است و بقیه یا درگذشته‌اند یا در موضع منتقد قراردارند و یک نفر هم به لحاظ فیزیکی امکان شرکت ندارد.

  بقیه یا درگذشته‌اند یا در خارج از کشور زندگی می‌کنند و از این جمع ۱۵  یا ۱۸ نفری تنها و تنها هاشمی رفسنجانی در راه پیمایی ۲۲ بهمن شرکت کرد.

  شورای انقلاب که درآستانه زمستان ۵۷ تشکیل شد و بعد از ۲۲ بهمن نقش قوه مقننه را تا افتتاح مجلس اول شورای اسلامی ایفا کرد ۱۵ عضو اصلی دارد و سه عضو دیگر که در مقاطع کوتاهی در آن عضویت داشته‌اند.

ردیف اول: از چپ: آیت الله خامنه ای، هاشمی رفسنجانی، موسوی اردبیلی، بهشتی و طالقانی
ردیف دوم: مهدوی کنی، عباس شیبانی، صادق قطب زاده، ابوالحسن بنی صدر  و عزت الله سحابی
ردیف سوم:  حسن حبیبی، مهدی بازرگان، معین فر، باهنر و مرتضی مطهری

آن ۱۵ نفر عبارتند از: آیت الله طالقانی، آیت الله خامنه‌ای، موسوی اردبیلی، دکتر بهشتی، مهدوی کنی، دکتر باهنر، مرتضی مطهری، هاشمی رفسنجانی ،ابوالحسن بنی صدر، صادق قطب زاده، مهدی بازرگان، عزت الله سحابی، حسن ابراهیم حبیبی، عباس شیبانی و علی اکبر معین‌فر.
سه نفر نیز در مقاطعی حضور داشته اند: احمد صدر حاج سید جوادی، مصطفی کتیرایی و به یک روایت میر حسین موسوی.

از جمع اول طالقانی، مهدوی کنی، بازرگان، سحابی درگذشته‌اند. بهشتی ، باهنر و مطهری نیز قربانی ترور شده و به شهادت رسیده‌اند و صادق قطب زاده نیز اعدام شده است.

از جمع دوم نیز دو نفر اول درگذشته‌اند و سومی هم فعلا در حصر خانگی است.

از ماندگان شورا آیت الله خامنه‌ای در جایگاه رهبری قراردارند و موسوی اردبیلی در قم است.
 
بنی صدر در پاریس زندگی می‌کند و عباس شیبانی قاعدتا به لحاظ جسمانی توان شرکت در راهپیمایی را نداشته هر چند که غیر محتمل هم نیست ولی به هر حال تصویری از او منتشر نشده است.

مهندس معین‌فر هم البته هست ولی جدای این که او نیز پا به کهن سالی گذاشته و کمتر در مجامع عمومی ظاهر می‌شود درصف منتقدین قرار دارد.

با این نگاه می توان هاشمی رفسنجانی را یگانه عضو شورای انقلاب دانست که در راه پیمایی سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب حاضر بوده است.

شورایی که پیش از ۲۲ بهمن نقش جمع مشورتی به رهبری انقلاب را ایفا می کرد و از ۲۲ بهمن ۵۷ تا ۱۳ آبان ۵۸ به قانون‌گذاری می‌پرداخت و از آن زمان تا تشکیل اولین دوره مجلس شورای اسلامی و دولت شهید رجایی به صورت توامان هم کارکرد مجلس را داشت و هم قوه مجریه را. 

چقدر بد سلیقگی می خواهد که هاشمی را که در این گذار دشوار دوام آورده از این منظر نبینی و تعداد محافظان او را بشماری یا مدل خودروی حفاظتی‌اش را  بررسی کنی.

این روزها البته درباره هاشمی رفسنجانی زیاد مطلب منتشر شده ولی این یادداشت را نباید در این زمره احصا کرد. چرا که تنها تاکید بر جنبه تاریخی قضیه مد نظر است.