۲۱ فوریه روز جهانی راهنمایان گردشگری/ فعالان از مشکلات صنف خود گفتند

همیاری – ۲۱ فوریه مصادف با دوم اسفند روزجهانی راهنمایان گردشگری است. راهنمایان گردشگری به عنوان بخش مهم و فعال این صنعت نقشی راهبردی در کیفیت برگزاری تورهای توریستی و و رضایت گردشگران برعهده دارند. به بهانه این روز به سراغ چند تن از اعضای هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و گردشگری رفتیم و پای صحبت ها و درد و دل های آن ها نشستیم.

مسعود عبدالهی، رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و گردشگری در گفت و گو با همیاری با ذکر اهمیت این حرفه مهم در صنعت گردشگری، گفت: با توجه به نیاز مبرم به توسعه گردشگری در دهه ۶۰ و احساس وظیفه  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور ، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی و تصویب نامه هیئت وزیران در سال ۱۳۶۸ به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی راهنمایان ایرانگردی و وجهانگردی و کمک به رونق اقتصاد کلان کشور و صنعت توریسم نیاز به تشکیل تشکلی در این راستا احساس شد. در دهه ۷۰ با رونق روز افزون گردشگری در ایران و ورود گردشگران خارجی به صورت گروهی این بحث در بین راهنمایان با انجام مذاکرات و نشست هایی با سازمان پیگیری شد. پیامد این تلاش های بی وقفه منجر به تاسیس ” جامعه راهنمایان  ایرانگردی و جهانگردی” در سال ۸۲ شد.

وی افزود: ایده اولیه تشکیل جامعه راهنمایان از سال ۱۳۸۰ توسط ۱۰ نفر از راهنمایان شکل گرفت. پس از انجام تدارکات اولیه در تیر ماه ۱۳۸۲ اولین جلسه مجمع عمومی برای تشکیل جامعه و انتخاب هیئت مدیره در تهران تشکیل گردید.تاکنون ۶ دوره انتخابات هیئت مدیره انجام پذیرفته است. اعضا هیئت مدیره جامعه متشکل از ۹ نفر اصلی و ۲ نفر علی البدل و تعداد بازرسان ۳ نفر اصلی و یک نفر علی البدل است. اعضای هیئت مدیره برای مدت ۲ سال و بازرسین برای یک سال انتخاب می شوند.

عبدالهی مهمترین مشکلات این صنف را عدم حمایت مادی و معنوی دانست و بیان کرد: سالهاست که حتی مکان مناسبی برای برگزاری سمینارها و جلسات آموزشی نداریم و توقع می رود در این زمینه نهادهای دولتی مارا یاری رسانند. نکته دیگر بحث اطلاع رسانی و حمایت رسانه ای است؛ با توجه به این که استانداردسازی در بین راهنماها در سطح بین الملل مهم است ما حاضریم در این زمینه اقداماتی انجام دهیم.

وی با اشاره به این که دوم اسفندماه همایشی به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری در موزه ملی برگزار می شود، بیان کرد: علاقه مند بودیم و هستیم که این برنامه با حمایت مسوولان و رسانه ها به خوبی دیده شود و از آن جایی که دغدغه تربیت نیروی انسانی داریم باید به همایش های این چنینی بیش از پیش توجه شود.

اهمیت بازارداری گردشگری

در ادامه پیرمرادیان، بازرس و رییس سابق هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و گردشگری با اشاره به تاریخچه تشکیل این جامعه صنفی گفت: جامعه راهنمایان جهانگردی در سال ۱۳۸۲ به عنوان نخستین تشکل صنفی راهنمایان گردشگری ایران راه اندازی شد.

 وی با اشاره به این که حدود ۷۰ درضد تورهای ورودی به ایران توسط اعضای این تشکل صنفی راهنمایی می شود افزود: خدمت به راهنمایان و پیگیری مشکلات صنفی از وظایف اصلی و مهم این جامعه صنفی است.

پیرمرادیان با بیان این که بحث آموزش و تربیت راهنمایان گردشگری کاربلد و حرفه ای نیز یکی دیگر از فعالیت های مهم و دغدغه های اصلی این جامعه صنفی است، گفت: در این زمینه جامعه راهنمایان ایده دارد و می تواند خدمات متعدد و مناسبی ارائه دهد و با توجه به این که با ورود گردشگران بیشتر، نیاز به راهنمایان جدید احساس می شود باید به فکر تزریق خون تازه ای در این صنف بود.

این قعال حوزه گردشگری گفت: نگرانی و دغدغه مهمی که از روز اول در این صنف وجود داشته است بجث بیمه تامین اجتماعی است که پس از سال ها پیگیری بحث پرداخت ۲۳ درصد از حق بیمه راهنمایان فعال و شاغل کل کشور مطرح شد که این مبلغ توسط دولت پرداخت شود. جامعه راهنمایان مستند این کار را به انجام رساند و سرانجام در برنامه ششم توسعه مصوب و قانون شد. اما متاسفانه اخیرا اعلام شده است که این قانون به دلیل عدم تخصیص بودجه فعلا انجام نمی شود و این خبر بسیار بدی برای ما راهنمایان است؛ در مجموع اما به نظر می رسد ما در بیشتر اهدافمان موفق بوده ایم و تلاش می کنیم تا توقعات اعضای این صنف را برآورده کنیم.

وی در پایان افزود: با شرایط جدید بین المللی و هجوم گردشگران به ایران که آن را می توان یک سونامی گردشگری نامید ضرورت حضور و تربیت راهنمایان جهانگردی بسیار بیش از پیش به چشم می آید و امروز به جای “بازاریابی” برای گردشگری باید “بازارداری” را مدنظر داشته باشیم و این یعنی تضمین کیفیت خدمات.

آموزش حرفه ای و به روز در صنعت گردشگری

در ادامه علی سماک رجبی، عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و گردشگری با تاکید بر نقش مهم راهنمایان حرفه ای در دوران جدید که با هجوم گردشگرها مواجه هستیم، بیان کرد: برای آموزش حرفه ای و کسب صلاحیت های لازم برای مدیریت یک تور گردشگری باید دوره های تخصصی برگزار کرد و ما به عنوان یک تشکل از دولت حمایت می خواهیم و این خیلی خوب نیست که به عنوان یک شغل در جامعه شناخته نشده ایم.

وی با اشاره به این که نیروی انسانی کاربلد و کارآمد در پیشبرد اهداف صنعت گردشگری نقش حیاتی دارد، تاکید کرد: تربیت یک راهنمای خوب کمک بسیار چشمگیری برای کل صنعت و در نهایت آبروی کشور است و باید در این زمینه جدی و به روز عمل کرد.

رجبی یادآور شد: امسال نیز جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با حضور در نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، سهم و نقش اساسی خود در صنعت گردشگری را به مخاطبان و علاقه مندان این صنعت مهم نشان داد و معرفی کرد که با استقبال راهنمایان گردشگری مواجه شد به طوری که اعضای جدیدی در این نمایشگاه به عضویت این جامعه صنفی درآمدند.

در ادامه همچنین فروغ فاضل اردکانی، عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و گردشگری با اشاره به حضور پررنگ بانوان در این حرفه، گفت: حضور بانوان کارآمد و حرفه ای در بین راهنمایان گردشگری بسیار به چشم می آید و ضرورت دارد البته به دور از نگاه جنسیتی به این حرفه، شناساندن واقعی این شغل به جامعه توسط رسانه ها صورت گیرد.

لیلا محمدی، عضو جامعه راهنمایان گردشگری و فارغ التحصیل حقوق نیز بااشاره به اینکه یکی از مسایل مهم در این صنعت و برگزاری تورها، مسایل حقوقی و انتظامی است، افزود: جامعه راهنمایان تلاش می کند این مسایل را با مبادی مرتبط پیگیری کند تا مشکلات در این زمینه به حداقل برسد. همچنین در پایان این میزگرد مهسا زندی، عضو جامعه راهنمایان گردشگری بر ضرورت حمایت رسانه ها از صنعت گردشگری و راهنمایان تاکید کرد و حمایت رسانه ها از بخش خصوصی را موجب دلگرمی دانست.